Czy kredyt 2% podbije wyceny deweloperów?

11.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Sam nie interesuję się zbytnio rynkiem nieruchomości, bo to nie moja bajka. Rozmawiam jednak z ludźmi i coś zauważyłem. Ludzie żalą się, że z chwilą ogłoszenia kredytu na nieruchomości na 2% z gwarancją rządową, ale do kwoty 800 000 zł, jak zmieniły się ceny nieruchomości. Niespodzianka! Ceny tańszych mieszkań podskoczyły do 800 000 zł. Gdyby to nie było tragiczne, to można byłoby się z tego śmiać.

DOM w naszym portfelu dywidendowym

Widząc już dość dawno temu, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, 24 marca 2020 roku zdecydowaliśmy się zakupić akcje Dom Development (akcje DOM) do naszego portfela dywidendowego.  Spółka nie tylko regularnie płaci rosnącą dywidendę, ale też ma zdolność do jej podnoszenia wraz z biegiem lat. Nie tak dawno zastanawialiśmy się, czy czasem nie wydarzyło się tak, że rynek nieruchomości doszedł do ściany i nastąpi jego odpoczynek we wzroście cen. Z pomocą przyszedł rząd z kredytem 2% i ceny nieruchomości ponownie skoczyły.

Akumulacja DOM pod program kredytu 2%

Analiza Dom DEV
Analiza Dom DEV

Cena akcji dzięki programowi, który odczytuję dosłownie, jako transfer gotówki od państwa polskiego w stronę deweloperów przy niedźwiedziej przysłudze dla obywateli, skoczyła o blisko 100% w górę i obecnie oscyluje w okolicy 150 zł.

Regularnie rosnące dywidendy Dom Development

Od czasu, kiedy zakupiliśmy akcje, otrzymaliśmy już 4 dywidendy:

  • 4 września 2020, w kwocie 7,30 zł
  • 18 czerwca 2021, w kwocie 8,23 zł
  • 14 lipca 2022, w kwocie 9,69 zł
  • w tym roku 23 czerwca, w kwocie 11 zł za akcję.

Biorąc pod uwagę to, że średnia cena zakupu naszych akcji wynosi 85 zł, to na dzień dzisiejszy mamy ponad 70% zysku na tych akcjach we wzroście ceny akcji, ale i w dywidendach zwrócono nam już z ceny zakupu 36,22 zł, co stanowi 42% ceny zakupu akcji. I wygląda na to, że w kolejnym roku, dzięki rządowi i programowi 2%, nasza inwestycja dywidendowa okaże się jeszcze korzystniejszą.

Analiza metodą VSA

Akcje Dom Dev - analiza
Akcje Dom Dev – analiza

Wykres w skali miesięcznej pokazuje, że cena akcji jest akumulowana na 2 sposoby:

  • Cały rok 2018 to malejący wolumen na spadku. Najprostsza korekta. Ponieważ wolumen malał, nie było możliwości zebrać akcji na spadku (brak podaży). Zebrano je więc na wzroście, popychając cenę.
  • W 2020 roku wybuch Covid-19 spowodował spadek ceny akcji, która została natychmiast wykorzystana do wybrania walorów. To kolejny dowód na to, że gorsze czasy na dobrych spółkach wykorzystuje się do kupowania akcji, a nie ich sprzedaży!
  • Lata 2021-2022 to powtórka roku 2018 – cena zaczyna spadać na wolumenie korekcyjnym, na którym pojawiają się świece akumulacyjne. W okresie 2022-2023 pojawia się impuls w formie kredytu 2%, a akcje są zasysane na wzroście. Konsekwencje tego są ponownie widoczne w formie wzrostu cen.

Podsumowanie

Wydaje się, że cena akcji jest obecnie w impulsie wzrostowym (ruchu wzrostowym) po wcześniejszej akumulacji. Ciekawe jest to, czy pojawi się na rynku kolejne tąpnięcie, które zostanie wykorzystane do zakupu akcji przez inwestorów, jak w roku 2020.