Ułomność polskiego rynku kapitałowego to nie tylko ograniczona płynność i cykliczność, ale przede wszystkim brak zaawansowanych narzędzi i wskaźników. Niestety mnóstwo rzeczy trzeba liczyć na piechotę. Jest to o tyle utrudnione, że spółki i analitycy nie formułują długoterminowych projekcji przychodów i zysków. Zrobienie modelu DCF dla wielu spółek jest z tego powodu niewykonalne.
Próżno szukać polskich serwisów tak rozbudowanych, jak np. Gurufocus.com, gdzie w jednym miejscu znajdziemy niemal wszystkie wymyślone wskaźniki fundamentalny, prognozy, modele analityczne i rozbudowane skanery dla spółek i całych sektorów. Po części jest to wina zarządów spółek giełdowych, które nie mają właściwej polityki komunikacji z inwestorami. Na rynku brytyjskim, a szczególnie amerykańskim wydaje się to bardziej poukładane, a relacje inwestorskie są dla spółek kluczowe w utrzymaniu dobrej wyceny akcji.
W żadnym polskim serwisie nie znalazłem modelu Beneish M-Score. Bez problemu mam go jednak na wspomnianym Gurufocus.com.
📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.
🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.
Jak sprawdzić, czy spółka jest kombinuje w sprawozdaniach finansowych?
Jednym ze sposobów jest właśnie wykorzystanie wspomnianego modelu. Używa on wskaźników finansowych i 8 zmiennych, by określić, czy spółka manipuluje zyskami. Jest więc narzędziem ujawniającym oszustwa finansowe.
Zmienne w modelu są liczone na podstawie sprawozdań finansowych. Model wyrzuca wynik w punktach. Stworzył go w 1999 roku prof. M. Daniel Beneish z Uniwersytetu w Indianie. Czy mamy w historii jakiś głośny przykład skuteczności modelu? Okazuje się, że grupa studentów Cornell University przewidziała za jego pomocą upadek Enronu.
Abonament Premium = 5 portfeli modelowych + sygnały transakcyjne + analizy ekspertów + forum inwestorów + bezwarunkowa gwarancja 30 dni. ==> Wybierz teraz i dołącz bez ryzyka
Jak należy rozumieć model?
Teoria zakłada, że spółka może być skłonna do manipulacji zyskami w sytuacji, gdy w sprawozdaniach raportuje spadające marże brutto, rosnące wydatki operacyjne i dźwignię finansową w korelacji ze znaczącym wzrostem przychodów ze sprzedaży. Kalkulacja 8 zmiennych modelu jest dość skomplikowana, a musimy jeszcze potem przyporządkować im wagi. Na szczęście w przypadku spółek zagranicznych Gurufocus robi to za nas i wyrzuca gotowy wynik w punktach z graficzną prezentacją.
Punktacja modelu
W modelu poziomem granicznym jest -1,78. Wynik punktowy wyższy, czyli mniejszy ujemny lub dodatni oznacza, że spółka prawdopodobnie manipuluje zyskiem w sprawozdaniach finansowych. Wynik poniżej -1,78 (np. -2,7) oznacza, że spółka nie ściemnia lub robi to w sposób, który wymaka się modelowi.

BBY ma odczyt na poziomie -2,26, czyli poniżej granicy -1,78, co oznacza, że raczej nie manipuluje zyskami w dokumentach finansowych.
Beneish i Enron
W 1998 roku grupa studentów z Cornell University przewidziała za pomocą modelu, że Enron manipuluje zyskami. W tym czasie spółka kosztowała ok. 48$. Potem wzrosła tuz przed upadkiem do 90$, by ostatecznie załamać się, gdy spółka zbankrutowała w 2001 roku. Studenci alarmowali o możliwym bankructwie, ale na Wall Street nikt ich nie słuchał. Upadek spółki skłonił wielu profesjonalnych inwestorów do włączenia Beneish M-Score do swoich strategii.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.