Czy warto zainwestować teraz w akcje Pepsi?

12.01.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Piłeś/piłaś kiedyś chociaż puszkę Pepsi? Szklaną butelkę? A może kupiłeś kiedyś dwupak po 2 litry? Pepsi jest marką, która często jest rozpoznawalna w miejscach, w których cywilizacja nie dochodzi, ale w której jakieś lokalne sklepy są. Czy warto dzisiaj inwestować w akcje Pepsi?

To marka, którą w portfelu ma Ray Dalio, uznawany za jednego z lepszych inwestorów oraz fundusz Black Rock. Zresztą dużo osób i funduszy można wymienić. Równie dobrze w to miejsce mógłbym wpisać Warrena Buffeta, gdyby nie to, że inwestuje w konkurencyjną markę Coca-Colę.

Fundamenty Pepsi

Na początek podam kilka suchych faktów, które nieraz trudno odszukać:

Skup akcji własnych

Na koniec raportowanego września 2022, spółka posiadała w obrocie 1,387 mld akcji. Spółka prowadzi skup akcji, który trudno mi rozsądnie ocenić. Jeszcze 10 lat temu skupowano nawet kilkadziesiąt milionów akcji rocznie z rynku (co mocno podnosiło zysk na akcję). Od czasu wybuchu pandemii w 2020 roku, skup akcji pomniejszył się do zaledwie 2-3 mln na kwartał.

Nie wiem, czy jest to stała tendencja, czy odwracalny proces. Skup akcji jest ważny, ponieważ zmniejsza ich podaż i wspomaga wzrost ceny. Dodatkowo wpływa pozytywnie na stabilność ceny akcji i automatycznie podnosi zysk na akcję. Skoro akcji jest mniej, to cały zysk przenosi się na mniejszą ilość akcji.

Rentowność

ROIC (zwrot z zainwestowanego kapitału) pomniejszony o koszt tego kapitału (spółka się kredytuje), praktycznie przez całą znaną mi historię nie spada poniżej 5%. Umówmy się, ta wartość nie urywa szczęki z wrażenia, ale też pokazuje, że jest to stabilnie utrzymująca zyski spółka. Zyski przy takiej stałej są głównie zależne od tego, czy spółka powiększa sprzedaż.

Sprzedaż

Czy powiększa sprzedaż? I tak i nie. Ostatnie lata pokazują próbę odwrócenia tendencji spadkowej.

Analiza finansowa Pepsi
Analiza finansowa Pepsi

Zadłużenie

Pozostaje kwestia zadłużenia. Spółka stara się zmniejszać zadłużenie (debt) i jak sądzę, nie zejdzie on nigdy do zera. Spółka w USA ma możliwość taniego finansowania się i z tego korzysta. Przy czym zwracam jedynie uwagę na to, że koszt obsługi tego kapitału w okresie wysokich stóp procentowych rośnie (WACC rośnie, pomniejszając zyskowność). Czy to jest problem?


Inwestowanie na giełdzie   Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni!
  Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00.

Przy obecnych stopach procentowych praktycznie żaden. Gdyby stopy procentowe poszły na 10%, to faktycznie odsetki na poziomie 4 mld dolarów zredukowałyby zysk spółki aż o połowę. To pokazuje, że spółka ma spory zapas (ekonomiczny) do prowadzenia swojej działalności nawet w trudnych warunkach.

Dywidendy

Na dzień dzisiejszy spółka płaci 2,8% dywidendy rocznie i ta dywidenda rośnie o ok. 3,5% rocznie. Fakt jest taki, że jeżeli liczymy na budowę dużego dochodu pasywnego z takiej spółki, to się nie doczekamy. Jest to spółka duża, która czerpie korzyści z bycia na globalnym rynku.

Co dalej?

Spółka będzie zarabiać poprzez stabilną zdolność do podnoszenia cen swoich produktów, co każdy przecież może zobaczyć na własne oczy, wybierając się na zakupy. Ta zdolność to właśnie stabilnie rosnąca dywidenda i podobnie stabilnie rosnąca cena akcji.

Wykres Pepsi
Wykres Pepsi

W okresie po kryzysie 2009 roku (przypominam, że był to też okres dość dużego skupu akcji), cena akcji znacznie przyśpieszyła i rosła po kilkanaście procent rocznie. Trochę zaczyna to przypominać parabolę. Przypuszczam jednak, że Ci, którzy liczą na to, że tendencja się utrzyma, mogą się zawieść.

1) Zwróciłbym uwagę na to, że skup akcji znacznie zwolnił, więc zanika czynnik cenotwórczy.

2) Prognozy wzrostu zysku na akcję wskazują na dynamikę 5-7% rocznie, stąd zastanawiając się nad wyborem tej spółki, oczekiwałbym właśnie takiej maksymalnej dynamiki wzrostu ceny akcji w kolejnych latach.

Podsumowanie

Jeżeli ktoś ma grube miliony i liczy na stabilizację kapitału, to taka spółka jest potencjalnie dobrym, długoterminowym wyborem. Daje stabilny, chociaż nieduży wzrost. Jeżeli ktoś liczy na wzrost kapitału oraz szybki wzrost dywidendy, zdecydowanie powinien zwrócić się w stronę innych spółek, których na rynku przecież nie brakuje.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.