Czy uśrednianie ceny zakupu akcji ma sens? Przykład MPWR.

31.05.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Dzisiaj chciałem przeprowadzić dla Was analizę MPWR oraz sprawdzić, czy uśrednianie ceny zakupu akcji ma sens. Możemy uśredniać cenę zakupu, jeżeli mamy do czynienia z akcjami firmy, która się rozwija. Aby zobrazować ten fakt, oglądniemy dwie spółki. Jedną będzie ta, która regularnie się rozwija. Drugą będzie taka, która regularnie się zwija. Zacznijmy od bardzo dobrego przykładu. 

Analiza spółki MPWR

To świetny przykład spółki nowych technologii. Spółka skupia się na produkcji półprzewodników.

Analiza finansowa MPWR

Analiza MPWR
Analiza akcji MPWR

Mamy tutaj  sytuację idealną:

  • Spółce bardzo dynamicznie rosną przychody,
  • Spółka ma coraz więcej gotówki w kasie i nie posiada znaczącego długu – nie musi płacić za koszt jego finansowania,
  • Spółka ma coraz wyższy ROIC, czyli zarabia coraz więcej na swoich produktach po uwzględnieniu zadłużenia i kosztu pozyskania kapitału,
  • Spółka płaci coraz wyższe dywidendy i jak widać, ich skala jest mniejsza, niż poziom zarobków – spółka nie pozbywa się w ten sposób nadmiaru gotówki.

Powyższe wykresy pokazują okres ostatnich 10 lat. Jest bardzo dobrze. Jak wygląda wykres takiej spółki?

Wykres MPWR

Analiza wykresu MPWR
Analiza wykresu MPWR

I to jest cała tajemnica inwestowania. Jeżeli masz bardzo dobry biznes w realnej gospodarce, to masz bardzo dobry wykres spółki. Niezależnie od okresu, w którym zdecydujesz się na zakup akcji takiej spółki, w długim terminie zarabiasz wraz z rozrastaniem się takiej spółki. Cena akcji to dyskontuje, Ty zaś cieszysz się dywidendą i wzrostem kapitału.

Analiza spółki CCC

CCC (akcje CCC) jest spółką, która zajmuje się handlem butami. Jest to całkowicie inny obszar działalności od MPWR, ale nie porównujemy tutaj branży, czy spółek do siebie. Wskazujemy, jak sytuacja finansowa spółki z realnej gospodarki, ma wpływ na jej zachowanie na cenie. Buty to dobry biznes, bo ludzie muszą w czymś chodzić. Przykładem jest spółka Nike, która jest bardzo dobra spółką – również dywidendową.

Analiza finansowa CCC

Analiza CCC - finanse
Analiza CCC – finanse

Jeszcze jakoś funkcjonowało to wszystko do 2015 roku. Zauważmy, że od tego czasu, mimo wzrostu przychodów, spółka ma problem z generowaniem zysków i gotówki do kasy. Zaczyna nam za to przyrastać dług. Od 2015 roku ROIC zaczyna jechać w ujemną wartość. Jak to się przekłada na wykres ceny akcji?

Wykres CCC

Analiza wykresu CCC
Analiza wykresu CCC

Zauważmy, że cena akcji rosła, dopóki wskaźniki jeszcze względnie dobrze się zachowywały. W 2017 roku na wykresie pojawił się malejący wolumen na zwyżce z akcentem szczytowym w postaci spadającej gwiazdy. Uformował się wolumenowy szczyt. Był to też moment początku załamania ceny akcji.

W fundamentach spółki wszystko się wtedy posypało:

  • spółka ma problem z generowaniem gotówki,
  • spółce rośnie dług,
  • ROIC spadł pod kreskę (ma wartość ujemną).

Podsumowanie

Uśrednianie ceny akcji ma sens tylko w przypadku, kiedy mamy do czynienia z biznesem, który regularnie z roku na rok się rozwija, a jego pozycja rynkowa nie jest zagrożona. Kiedy przeglądamy zawartości portfeli wielu znanych, światowych inwestorów, widzimy w nich bardzo stabilne biznesy, o mocno ugruntowanej pozycji. Przykładem są Mastercard i Visa oraz Coca Cola i Pepsi. Nawet McDonald, który sprzedaje niezdrowe produkty, jest lepszy niż mało stabilny biznes na wczesnym etapie rozwoju.

Kupowanie i dokupowanie (uśrednianie) akcji na długi termin ma sens tylko wtedy, kiedy inwestujesz swój kapitał w bardzo dobre biznesy z realnej gospodarki.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.