Kolejna afera tym razem w Orlen

12.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
orlen

Gdy pod koniec 2023 roku zmieniała się władza w Polsce, wiadomo było, że nowy obóz rządzący będzie robił porządki w spółkach Skarbu Państwa. Jak zawsze przy takim sprzątaniu unosi się w powietrze mnóstwo kurzu. Ciekawe rzeczy można znaleźć pod łóżkiem, za i w szafie. Tym razem padło na Orlen.

O co chodzi w aferze z Orlen?

Tym razem sprawa wydaje się być poważna. Płocka prokuratura zabezpieczyła ogromne ilości dokumentów i materiałów – dokumenty elektroniczne i pocztę. Prowadzone są dwa śledztwa – w sprawie fuzji z Lotosem i zniżania cen paliw. Więcej szczegółów znajdziecie w Gazecie Prawnej. Bardzo możliwe, że to jednak nie koniec rewelacji.

Onet w piątek informuje o kolejnej aferze wokół Orlenu z czasów prezesury Daniela Obajtka. ABW prowadzi śledztwo w sprawie funkcjonowania w koncernie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się ustawianiem przetargów na dostawy produktów. W sprawę jest być podobno zamieszany wiceprezes spółki.

„Postępowanie dotyczy wejścia w porozumienie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika publicznego przetargu […] i działania tym samym na szkodę Orlen S.A” — przekazała Onetowi prokuratura.

Jeżeli to się potwierdzi, to trochę inaczej trzeba będzie spojrzeć na rekordowe zyski, które Orlen pokazywał w ostatnich kwartałach. Trzeba też będzie sobie postawić pytanie, jak zaprzestanie tych praktyk wpłynie na przyszłe wyniki koncernu, co już jest kluczowe w kontekście posiadania akcji w portfelu dywidendowym.

Ryzyko mocniejszego spadku Orlen

Na wykresie tygodniowym (W1) mamy dużą szansą na spadającą gwiazdę (ramka) podczas nieudanej próby wybicia poprzedniego szczytu (1). Do tego świeca będzie prawdopodobnie wsparta wysokim wolumenem, co wygeneruje nam sygnał sprzedaży.

Kanał wzrostowy na PKN i sygnał sprzedaży - analiza VSA
Kanał wzrostowy na PKN i sygnał sprzedaży – analiza VSA

Sygnał sprzedaży pojawił się tuż pod górną granicą kanału wzrostowego (2) i zwykle skutkuje to spadkiem w strefę dolnej granicy formacji, czyli aktualnie ok. 60 zł. Po drodze mamy jeszcze średnią 200-tygodniową na poziomie ok. 61,5 zł, która może być pierwszą linią obrony byków. Jak zawsze od skali przyłożonego kapitału (wielkości wolumenu) będzie zależeć, czy popyt obroni wsparcie. Póki co korekta ma szansę się rozwinąć. Przy udziale Orlenu w WIG20 prawie 12,5% może to mieć duże negatywne przełożenie na główny indeks.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%