Nowa strategia PKN i wyższa dywidenda

01.03.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Oceniając spółkę dywidendową powinniśmy na szczycie listy z priorytetami umieścić rentowność naszego kapitału. Niezależnie od społecznej oceny spółki i zarządu, jako inwestorzy powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim swój interes. To my ryzykujemy swoje ciężko zarobione pieniądze.

Jeśli spółka dobrze się nimi opiekuje, dowozi wyniki, a z nami dzieli się sprawiedliwie zyskiem, powinniśmy trzymać akcje w portfelu. Jest duża szansa, że PKN Orlen właśnie dał nam kolejne powody do posiadania akcji w portfelu dywidendowym.

Nowa strategia dywidendowa PKN

W opublikowanej niedawno strategii moją uwagę przykuł szczególnie jeden slajd dotyczący polityki dywidendowej. Są tu bardzo ciekawe informacje.

Dywidendy PKN
Dywidendy Orlen

Uwagę zwraca przede wszystkim rekomendowany poziom dywidendy za 2022 rok na poziomie 5,5 zł. Przypominam, że za 2021 rok zaksięgowaliśmy 3,5 zł. Podniesienie dywidendy do 5,5 zł to wzrost o 19% w stosunku do poprzedniego okresu.

Przy średnim kursie zakupu do portfela dywidendowego (ok. 55 zł) jest to stopa dywidendy ok. 10%. To doskonały zwrot z kapitału, a do tego dochodzi też wzrost ceny akcji w czasie – w dłuższej perspektywie czasu będziemy mieli hossę.

Dywidenda gwarantowana

Nowością dla mnie jest wprowadzenie dywidendy gwarantowanej. Na slajdzie to szary słupek. Ta dywidenda ma rosnąć o 15 gr każdego roku. Wszystko powyżej ma być zależne od wygenerowania wysokich wolnych przepływów pieniężnych. Czy to się uda?

Co planuje Orlen?

Do 2030 roku spółka chce się mocno rozepchnąć na rynku OZE.

Rozwój zakłada bardzo ambitne trzymanie w ryzach zadłużenia. Cel to nie przekroczyć wskaźnika dług netto/EBITDA na poziomie 2-2,5x. PKN Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje w latach 2023-2030 około 320 mld zł, z czego ok. 40 proc., czyli ok. 120 mld zł przeznaczone zostanie na tzw. inwestycje zielone.

Spółka chce być jednym z najszybciej rozwijających się koncernów na świecie i zakłada dwucyfrowy poziom wskaźnika ROACE do 2030 roku. Na papierze wygląda to solidnie, ale jak zawsze czas zweryfikuje wszystkie założenia.

Warto też wspomnieć o zaangażowaniu PKN w energetykę jądrową. To również dla mnie osobiście świeża wiadomość. Pierwszy modułowy reaktor atomowy PKN Orlen powinien powstać do 2028 roku. Spółka chce ich mieć przynajmniej kilka do 2030 roku.

Rynek chyba dobrze przyjął nową strategię, co widać po zachowaniu kursu akcji.

Wykres PKN Orlen
Wykres PKN Orlen

Na wykresie dziennym mamy długą wzrostową świecę z dolnym cieniem, wysokim zamknięciem i bardzo dużym wolumenem. Mimo pokaźnego wzrostu nadal poruszamy się w długiej konsolidacji.

Trudno w tym momencie oszacować kierunek i czas wybicia. Biorąc pod uwagę to, że bessa jeszcze chwilę może potrwać, zakup lub doważanie akcji naszym zdaniem będzie można zrobić taniej.