Ryzyko inwestycyjne i jak sobie z nim radzić?

05.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Ryzyko inwestycyjne

Ryzyko inwestycyjne to temat ważny i odnoszę wrażenie, że będzie jednym z najważniejszych wśród tych, które napisałem w ostatnim czasie. Porozmawiamy o ryzyku, czym ono jest, jak do niego można podejść i jak przede wszystkim je kontrolować, zarówno w przypadku pojedynczej spółki i w podejściu do swojego portfela.

Kiedy przychodzi odpływ, widać, kto pływał bez spodni.Warren Buffet

Ryzyko inwestycyjne: nigdy nie da się w pełni kontrolować

No chyba, że włożysz środki na lokatę bankową na określony czas, za co otrzymasz określony procent od tej kwoty pomniejszony finalnie o 19% podatku Belki. Rozmawiamy jednak o rynku akcji. Tutaj w chwili, kiedy dokonasz zakupu akcji, podlegasz pełnemu ryzyku, które dane akcje za sobą niosą. Inwestorzy czasem stosują zlecenia stop, mające za zadanie chronić zainwestowany kapitał w przypadku ruchu ceny w mniej oczekiwanym kierunku. Takich zleceń zazwyczaj nie stosują instytucje finansowe, które nie zajmują się tradingiem, a zajmują się za to inwestowaniem środków w oparciu o przeprowadzoną analizę wartości spółki.

Cena akcji waha się nieustannie, dosłownie wraz z każda zawartą transakcją przez inwestorów giełdowych. Kiedy warunki rynkowe są korzystne, cena akcji podąża w kierunku budowy trendu wzrostowego. Jeżeli uwarunkowania nie są korzystne lub wystąpią jakieś nieprzewidziane zdarzenia (ostatnio pandemia lub wybuch wojny na Ukrainie), cena akcji potrafi się znacznie odchylić w dół. I tu dochodzimy do ryzyka inwestycyjnego.

Ryzyko inwestycyjne: ważne jest to, co masz w portfelu

Niezależnie od tego, jak doskonale zbudujesz swój portfel, w którymś momencie coś Cię trafi na rynku. Trafi Cię nagła bessa lub bankructwo jakiejś instytucji. Może białoruski czołg przez przypadek wjedzie do jakiejś miejscowości na wschodniej granicy, co spowoduje sporą nerwowość, zwłaszcza, jeżeli media podchwycą temat. Zauważcie, jak wyciszana była sytuacja z rakietą ukraińską, która zabiła dwóch Polaków, czy obecnie wyciszane są ataki dronów na Rumunię. Media jednak tonują sytuacje i to sprzyja spokojowi rynkowemu.

Jeżeli jednak panika wybuchnie, to zarówno dobre jak i złe aktywa zaczną zniżkować. Ceny ich spadną i zwykle nie ma na to siły. Różnica będzie jednak polegała na tym, że jeżeli masz w portfelu bardzo dobre firmy, to będą one (można napisać, że ze 100% pewnością) akumulowane. Potem ich cena wróci na szczyty i będzie dalej rosnąć po uspokojeniu sytuacji. Jeżeli jednak masz w portfelu złe akcje, to ich cena spadnie i pozostanie nisko, generując u Ciebie na razie wirtualną stratę.

Czym są dobre aktywa?

Za dobre aktywa bezwzględnie uznajemy akcje firm, które regularnie są w stanie zwiększać swoje przychody. Oznacza to wprost możliwość rozwoju takiego biznesu. Jeżeli w 2023 roku firma ma 1 mld zł przychodu, a w 2024 roku, niezależnie od nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, będzie zdolna osiągnąć 20% wzrost w przychodach, to w dłuższym terminie będzie parcie na wzrost. Inwestorzy nie są głupi i szukają dla siebie wyższych stóp zwrotu.

Spadek ceny akcji firmy, która rozwija się na poziomie 20% rocznie, jest bardzo dobrą okazją inwestycyjną, którą z pewnością wykorzystają.

Przykład dobrych aktywów (Dino Polska)

Analiza Dino Polska. Ryzyko inwestycyjne
Analiza Dino Polska

Z ciekawości i dla potwierdzenia wyżej przedstawionej tezy proponuję sprawdzić, ile kosztowały akcje Dino w okolicach wybuchu pandemii w 2020 roku i wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku, a gdzie jest teraz. Analogiczne ćwiczenie proponuję wykonać również dla poniższych spółek, które dobrałem przypadkowo na podstawie tylko i wyłącznie tendencji zachowania przychodów.

Przykład średnich aktywów (Astarta)

Analiza akcji Astarta. Ryzyko inwestycyjne
Analiza akcji Astarta

Przykład złych aktywów (akcje Rafako)

Analiza akcji Rafako. Ryzyko inwestycyjne
Analiza akcji Rafako

Na początku tego artykułu podałem cytat Warrena Buffetta, który przede wszystkim skupia się na kupnie dobrych aktywów do swojego portfela. Takich, które co roku starają się powiększać swój biznes. Dzięki takiemu zachowaniu nie ma absolutnie żadnego problemu dla Warrena Buffetta, czy dzisiaj giełdy zamkną. Nie ma znaczenia, czy dzisiaj wybuchnie kolejny Covid-19.

Nie ma znaczenia, czy wydarzy się kolejny kataklizm. Ludzie dalej będą kupować iPhony i korzystać z usług największego banku w USA, jakim jest Bank of America (akcje BAC). Jeżeli spadek na rynku spowodowany jakimś wydarzeniem będzie trwał 3-4 miesiące, to niemal pewne jest, że po nim cena akcji wróci do wzrostu.

Ryzyko inwestycyjne: przeciętność biznesów

Na krajowej GPW mamy całą masę przeciętnych spółek, dlatego nawet fundusze inwestycyjne mają problemy z regularnym poprawianiem wyników. Czasem zarządzający danym funduszem podejmują ryzyko, skupiając część kapitału na jednej spółce, która znacząco jest w stanie poprawić wyniki. W ten sposób poprawiają w krótkim terminie wynik całego funduszu. To jednak nie rozwiązuje problemu strukturalnego, jakim jest mnogość przeciętnych spółek i znaczący niedobór znakomitych biznesów długoterminowych. To jest główny powód, dla którego całej rzeszy inwestorów krajowych trudno jest się pochwalić rewelacyjnymi wynikami.

Przeciętnym spółkom trudno jest się wspinać w górę. Każde grosze lub nieprzewidywalne zdarzenie jest co problematyczne. Spółkom, które obniżą wartość na rynku, trudno jest wrócić do wyższych cen. Dzieje się tak z powodu odczuwanego ryzyka przez inwestorów i braku motywacji do kupna akcji po wyższych cenach. Skoro spółka nie poprawia wyników (nie staje się lepsza), to taka spółka będzie miała trudności ze wzrostem ceny akcji.

Ryzyko inwestycyjne: jak się zabezpieczyć?

Kupuj dobre biznesy. Nie kupuj akcji tylko i wyłącznie na podstawie analizy wykresów, bo to jest zawsze ostatnia rzecz, na którą warto popatrzeć. Kupuj biznesy, które się rozwijają i których prognozy na kolejne lata będą dla Ciebie korzystne. W przypadku nagłych zdarzeń i tak zaliczysz spadek wartości portfela, ale masz też wysokie prawdopodobieństwo, że szybko się podniesie.

Czy mam pewność co do tych słów? Zdecydowanie tak. Praktykiem takiego działania od kilkudziesięciu lat jest Warren Buffett, który posiada coroczną blisko 20% stopę zwrotu z inwestycji. Nie ma tutaj znaczenia, jakie zdarzenia wystąpiły. Kluczem jest regularne kupowanie dobrych biznesów i danie im wystarczająco dużo czasu do tego, aby się rozwinęły. Za biznesami będzie rosła wartość Twojego portfela.