Często w różnych artykułach i w raportach po sesji dla Abonentów wspominamy o LTTM. To nasza autorska strategia inwestowania w akcje w długim terminie.
Bazuje na technice VSA, ale zmodyfikowaliśmy ją tak, by pasowała do specyfiki inwestowania w akcje i można było ją zastosować na takim rynku, jak GPW.
Nie będę wchodził w szczegóły, bo od tego jest cały kurs LTTM, który mamy w stałej ofercie. Nie o promowaniu produktu jest ten artykuł, a o tym, czemu pewne miejsca na wykresach są korzystniejsze do zakupu akcji. By to zrozumieć, muszę jednak wspomnieć o dwóch zasadach, które są podstawowymi parametrami LTTM.
📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.
🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.
- Kurs musi testować/przełamać historyczny dołek lub istotne wsparcie,
- Musi pojawić się przewaga popytu – warunkowy lub doskonały sygnał kupna.
W kontekście punktu 2 także nie będę teraz dokładnie opisywał, czym oba sygnały się różnią. Jeśli spełnione są oba parametry, jest duża szansa, że patrzysz na długoterminową okazję inwestycyjną. Wiem, że łatwo się operuje na historycznych wykresach i jak mawia przysłowie, każdy generał wie, jak można było wygrać ostatnią wojnę.
Akcje: Schemat, który ciągle się powtarza
Chodzi mi o pokazanie pewnego schematu, który powtarza się regularnie na spółkach, indeksach, surowcach oraz na wielu różnych giełdach. W zależności od płynności, ceny mają większą lub mniejszą zmienność, ale sam schemat zasadniczo jest podobny. Spójrzmy teraz na kilka wykresów w interwale miesięcznym. To kilka spółek z indeksu mWIG40.
Przełamanie dołka LTTM, akumulacja na świecy Selling Climax, przewaga popytu na wzrostowej świecy i efektem jest trend wzrostowy. Pozostałe wykresy wyglądają dość podobnie, choć możesz zauważyć jedną różnicę. W niektórych przypadkach sygnał nie pojawia się z poziomu historycznego dołka, ale z poziomu dołka korekty w – to bardzo ważne! – poprzedzającej fali wzrostowej. Kwestię psychologii inwestowania, która się za tym kryje, też dokładnie omówiliśmy w jednej z lekcji LTTM.
💰 Dołącz do inwestorów, którzy stawiają na zyski z dywidendy i realne strategie
Portal PPCG Stock prowadzi własne portfele inwestycyjne oparte na spółkach dywidendowych i inwestycjach długoterminowych. Subskrybenci mają pełen dostęp do aktualnych składów portfeli, zmian i komentarzy analitycznych.
🎯 Zyskaj przewagę dzięki konkretnym działaniom, nie tylko teoriom. Każdy abonament objęty jest 30 dniową bezwarunkową gwarancją satysfakcji.
📢 Wykorzystaj kod rabatowy na 50 zł: 50. Działa z każdym abonamentem!
Przykłady sekwencji LTTM
Jeśli chcesz to sprawdzić na większej ilości przykładów, przejrzyj sobie wykresy w skali miesięcznej i tygodniowej nie tylko polskich spółek, ale też niemieckich i amerykańskich. Zdziwisz się, jak często ten stały układ się powtarza i jak cena reaguje w perspektywie kilku lat.
Wnioski końcowe
Coś jest takiego w działaniu Smart Money, że prędzej czy później ceny aktywów schodzą od skrajnego przewartościowania do ekstremalnego niedowartościowania. Jest mała szansa, że wypatrzysz spółkę tanią, dobrze zarządzaną, rentowna, wypłacająca rosnącą dywidendę, a poza Tobą nikt jej nie zauważył. Jeśli tak się dzieje, to bardzo szybko napływa tam kapitał, który winduje cenę do poziomu równowagi . W czasie hossy kurs często rośnie znacznie wyżej.
Zmierzam do tego, że przez większość czasu dobre spółki dywidendowe są wyceniane godziwie, czyli zgodnie ze swoją wartością i zdolnością do generowania zysków w przyszłości. To z kolei powód, dla którego tak trudno w długim terminie pobić pasywny ETF na indeks. Zdarzają się momenty, gdy w oderwaniu od fundamentów, a na bazie skrajnych emocji, akcje wyceniane znacznie poniżej lub powyżej mediany. W takich momentach zwycięzcą na rynku jest ten inwestor, który posiada gotówkę i chłodno kalkuluje swoje szanse.
Staraliśmy się tak działać w czasie niedawnej przeceny, ostrożnie wybierając aktywa do portfela dywidendowego, IKE i doważając portfel podstawowy. Na efekty tych działań musimy cierpliwie zaczekać, bo schemat z tego artykułu prawdopodobnie się powieli. Dla mnie najtrudniejsze w tym jest oczekiwanie na efekt, którego nie widzę od razu. Pracuję nad tym i rozumiem, jak bardzo przeszkadza to w inwestowaniu. Tym bardziej jestem pełen podziwu dla Mungera i Buffetta i chcę ich naśladować.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.