CD Projekt rośnie pod program motywacyjny

23.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
analiza cd projekt akcje

Ostatnia analiza CD Projekt akcje pojawiła się na blogu dość dawno, bo we wrześniu 2023 roku. Warto temat odkurzyć, bo NWZ CD Projekt w dniu 20 lutego br. podejmie uchwałę o wyznaczeniu warunku wynikowego w programie motywacyjnym na lata 2024-2027 w kwocie 3 mld zł.

Program motywacyjny CD Projekt

Program został ogłoszony w kwietniu 2023 roku i wtedy była mowa o poziomie 2 mld zł.  Więcej szczegółów na temat programu znajduje się na stronie firmowej w dziale Ład korporacyjny. Zgodnie z uchwałą warunek wynikowy ma być ustalany co roku odpowiednią uchwałą. Podniesienie kwoty z 2 mld zł do 3 mld zł jest w zasadzie komunikatem wysłanym do rynku. CD Projekt komunikuje w ten sposób, że spodziewa się realizacji ambitnych celów, które spółka postawiła przed sobą na kolejne lata.

„W opinii zarządu spółki zaproponowany Warunek Wynikowy na lata obrotowe 2024-2027 jest ambitny, a jego osiągnięcie będzie uzależnione od efektywnej realizacji projektów zaplanowanych w ramach strategii rozwoju Grupy CD Projekt oraz ich komercyjnego sukcesu” – napisano w uzasadnieniu projektowanej uchwały.

Czy to się może udać? Takie komunikaty są początkowo dobrze odbierane przez rynek, ale ostatecznie liczy się to, czy faktycznie strategia zostanie zrealizowana. 4 lata to sporo czasu i wiele rzeczy może się wysypać lub opóźnić. Tym bardziej, że spółka równolegle będzie teraz pracować nad kilkoma projektami.

Projekty CD Projekt

Plan wydawniczy CD Projekt na najbliższe lata jest dość ambitny – zobacz strategię.

Widmo Wolności już za nami, a w tym momencie studio skupia się na Polaris. To następna gra w uniwersum Wiedźmina. Na ten moment jest to podobno priorytet dla CD Projekt. W 2024 roku ma ruszyć produkcja. Zespół przeznaczony do pracy nad Polaris ma w tym roku liczyć nawet 400 osób. Pod koniec października 2023 było to 330 osób.

W prognozach CD Projekt zakłada 5-letni cykl produkcyjny. To bardzo długi okres bez przychodów z danego tytułu, ale z kosztami. Jest to jednak typowy proces twórczy dla gry segmentu AAA. Kolejnego Wiedźmina można się więc spodziewać najwcześniej w 2026 roku. Mając jednak w pamięci opóźnienia Cyberpunka 2077 i stan techniczny gry na premierę, debiut może się przesunąć. To oczywiście będzie generować dodatkowe koszty. Z drugiej strony studio nie będzie już pracować na problematycznym Red Engine.

Inwestorzy mogą się obawiać, że takie pompowanie oczekiwań będzie powtórką z CP2077 z rozczarowującym finałem. Machina marketingowa już ruszyła, choć spółka nic jeszcze nie pokazała. Sam jako fan gier wideo podchodzę do takich zapowiedzi z dużą rezerwą. Nauczony jestem nie kupować kota w worku i tej zasady się trzymam. Doskonale mi się sprawdziła przy ogrywaniu Cyberpunka.

Analiza wolumenu CD Projekt

Inwestorzy lubią kupować marzenia i CDR jest tego doskonałą ilustracją. Zaczęło się od pompowania kursu pod debiut CP2077. Była to bardzo skuteczna akcja (szczyt na ok. 440 zł), ale skończyła się solidną przeceną, gdy produkt nie sprostał marketingowi i oczekiwaniom. Połatany okazał się w końcu dobrą grą ze świetnym DLC, ale mleko się rozlało.

Wygląda na to, że włodarze spółki mogą mieć ambicję powtórzyć ten manewr i część inwestorów da się złapać w spiralę hype’u. Co w tym kontekście sygnalizuje nam wolumen na wykresie CDR?

Analiza CD Projekt. Wolumen niedźwiedzi i impulsy spadkowe
Analiza CD Projekt. Wolumen niedźwiedzi i impulsy spadkowe

Na wykresie W1 widać niestety tendencję wzrostu wolumenu na spadku ceny akcji. Ostatnie odbicie z kolei skorelowało się z malejącym (korekcyjnym) wolumenem. Mamy teraz w ostatniej fazie spadku malejący wolumen z akcentem na dołku LTTM. Pytanie tylko, jaki będzie skutek.

Analiza VSA CD Projekt. Akcent wolumenowy
Analiza VSA CD Projekt. Akcent wolumenowy

Czy skutkiem będzie przewaga popytu na koniec tygodnia, a potem wzrost na byczym wolumenie? A może zaliczymy tylko skromnie odreagowanie i dalszy spadek w korelacji z całym WIG20? Na ten moment analiza CD Projekt akcje w kontekście wolumenu sugeruje dominację podaży i perspektywę spadku do kolejnego dołka LTTM. Ten zaś jest dopiero na ok. 76 zł.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.