Układ fal Elliotta na WIG-Banki

23.06.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Nie tak dawno popełniłem wpis na temat indeksu WIG-Banki. Test wolumenowy na indeksie WIG Banki był z dużym prawdopodobieństwem punktem zwrotnym w tym sektorze. Rynek wprawdzie wrócił w okolice testu, ale już na niewielkim obrocie.

Rynek sprawdził, czy są jeszcze sprzedający na złych informacjach, a ponieważ wolumeny były słabe, to i sprzedających nie ma już prawie wcale. To zaś doskonałe warunki do tego, aby wygenerować wzrost. Spróbuję teraz pokazać jedną z możliwości falowych przebiegu wzrostu na WIG-Bankach.

Analiza WIG-Banki

Na początek jednak ważna informacja. O ile nasi Abonenci są świadomi po kursie LTTM, jak należy podchodzić do rozpisek falowych, tak osoby, które tego kursu przynajmniej pobieżnie nie oglądnęły i przyswoiły, mogą traktować rozpiskę, jako ścieżkę, po której będzie podążał indeks. Tak naturalnie nie jest.

O ile dzisiaj możemy powiedzieć z dużym przekonaniem, że akumulacja i test wolumenowy są łącznie faktem, tak nie możemy powiedzieć ze 100% pewnością, że rysowana przyszłość się wydarzy. Jest duże prawdopodobieństwo spełnienia takiego scenariusza, ale to nie jest pewna ścieżka. Zaznaczmy kluczowe punkty akumulacyjne dużych graczy i dopasujmy to preferencji falowego ruchu.

Jakie możemy mieć wnioski? Optymistyczne.

  1. Obecna akumulacja jest prawdopodobnie najniższym punktem na wykresie na najbliższe kilka lat (informacja dla tych, którzy zastanawiają się, czy tak źle jest obecnie z bankami),
  2. Obecna przestrzeń do samego odreagowania na bankach dochodzi do 80%. Zauważmy, że po drodze nie mamy żadnych punktów oporowych do zaczepienia się przez podaż,
  3. Późniejsze zejście po odreagowaniu byłoby impulsem fali 5, która powinna wyrównać najwyżej dołek fali A w fali 4. To jest poziom o ok. 30% wyższy od obecnego i niższy od maksymalnego szczytu odreagowania o ok. 27%. Oznacza to, że prawdopodobnie lepszej okazji na zakup akcji banków w najbliższych latach już nie będzie.

Ciekawostki

  1. Pierwsza fala hossy podniosła wartość banków 20-krotnie.
  2. Trzecia fala hossy podniosła wartość banków 15,3-krotnie.

Pytanie, ile wyniesie w górę wartość banków fala 5 hossy? Jeżeli byłoby to 12-krotne zwiększenie kapitalizacji, to z łatwością można policzyć i jednocześnie zobaczyć, skąd te gigantyczne obroty na bankach w trakcie spadków.

Wniosek końcowy

Na rynki trzeba patrzeć właśnie z takiej perspektywy, a nie krótkoterminowej spekulacji. Jedni będą się szarpać na krótkoterminowej zmienności, inni za kolejne 5 lat zgarną 1200%. To da im średnio-miesięczną stopę zwrotu na poziomie 20% za nic nie robienie (+ dywidendy).

To tak, jakby Twoja inwestycja na poziomie 10.000 zł dawała Ci 2000 zł co miesiąc, ale nie możesz tych 2000 zł brać co miesiąc, tylko całą pulę otrzymasz za 5 lat. Po drodze otrzymasz jedynie dywidendy, które z pewnością się pojawią.