KGHM zyska na wzroście popytu na miedź

19.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Analiza KGHM i miedzi. W tygodniowym komentarzu zwróciliśmy uwagę na ostatnie lepsze dane z Chin. Szczególnie istotny jest wzrost produkcji przemysłowej. Chiny są największym importerem surowców, w tym miedzi. Miedź jest też kluczowym komponentem globalnej transformacji energetycznej. Analitycy przewidują znaczący wzrost popytu na ten surowiec.

Analiza KGHM i miedzi: popyt na miedź

Godman Sachs prognozuje, że cena miedzi wyniesie 9750 USD za tonę w 2024 roku i 12 tys. USD za tonę w 2024 roku. To solidny tort, w którym KGHM będzie miało dominujący udział. Saxo prognozuje w najbliższych latach solidny deficyt miedzi na rynku. To zwiększy rentowność spółek wydobywczych oraz skłoni je do nowych inwestycji zwiększających wydobycie, czyli podaż surowca.

Popyt w ciągu kolejnych 10 lat powinien być większy niż podaż, o ile nie powstaną nowe kopalnie. To może być jednak trudne, bowiem proces wydawania pozwoleń i budowy nowych kopalni to zwykle 10-20 lat. To buduje sprzyjające dla KGHM otoczenie makroekonomiczne. Zupełnie inną kwestią jest, czy spółka obciążona wieloma daninami i z dużym udziałem SP zdoła je efektywnie wykorzystać.

Atrakcyjny poziom P/S i rosnące przychody KGHM

Spółka może się pochwalić rosnącymi przychodami, ale szczególnie dynamiczny wzrost obserwujemy od 2016 roku. To oznacza, że spełnia nasze podstawowe kryterium wyboru spółek do portfela inwestycyjnego: dynamicznie zwiększa przychody.

Analiza przychodów KGHM
Źródło: https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/KGHM

Warto spojrzeć na wskaźnik P/S (Cena / przychody ze sprzedaży). To kolejny ważny parametr. Ostatnio mocno spadł i zbliżył się do poziomu widzianego ostatni raz w 2009 i 2020 roku.

Ważny wskaźnik dla KGHM
Źródło: https://www.biznesradar.pl/wskazniki-wartosci-rynkowej/KGHM

Kurs akcji KGHM wyznaczał wtedy rynkowe dołki w apogeum kryzysu GFC 2009 i w szczycie pandemii 2020. Czy tym i tym razem niski poziom wskaźnika będzie dla nas wskazówką, że akcje są nisko wyceniane?

Analiza KGHM i miedzi: byczy wolumen i korekta na KGHM

Na wykresie dziennym KGHM miniony tydzień to zwyżka na byczym wolumenie z kulminacyjnym akcentem na piątkowej sesji. Pojawiła się wtedy wąska świeca z górnym cieniem i rekordowym wolumenem. Oczywiście jest to efekt rozliczenia wrześniowej serii kontraktów terminowych na WIG20, ale jest to również lokalne przesilenie. Skutkiem jest spadek kursu akcji KGHM.

Analiza KGHM
Analiza KGHM

Póki co spadek postępuje w korelacji z malejącym wolumenem i odczytuję jako korektę. Dołek LTTM mamy na ok. 108 zł i w tym miejscu wypada szukać zwiększonych wolumenów, które zasygnalizują nam ponowną akumulację (potencjalny test wolumenowy).