sWIG80 jak w 2007 roku. Powtórka hossy na małych spółkach

24.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Akcje małych i średnich spółek

W dzisiejszym wpisie chciałem przeanalizować indeks sWIG80 pod względem wolumenu oraz dwie spółki o największym udziale w tym indeksie: BNP Paribas Bank Polska S.A. (BNP) oraz Polenergia S.A. (PEP). Jak mogą się zachować akcje małych i średnich spółek?

sWIG80 wykres i akcje małych i średnich spółek

sWIG80 wykres. Akcje małych i średnich spółek
sWIG80 wykres

Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że sWIG80 znajduje się obecnie w impulsie wzrostowym i/lub w hossie. W zielonych obszarach zaznaczyłem ruchy wzrostowe, w których wolumen przyrastał. Ruchy korekcyjne oznaczyłem na wolumenie opadającymi czerwonymi prostymi. Jedyną wątpliwość mam co do okresu kwiecień-maj, gdzie wystąpił ruch wzrostowy, a wolumen miał tendencję malejącą. Byłaby to niezwykle silna korekta pędząca.

Akcje BNP Paribas (BNP)

BNP akcje. Akcje małych i średnich spółek
BNP akcje (BNP)

Powyżej pokazuję wykres tygodniowy ze względu na bardzo niską płynność akcji. Od szczytu widzimy malejący wolumen z akcentami kończącymi w okolicach dołka. Okres od lipca pokazuje już rosnące wolumeny. Wygląda na to, że BNP akcje powróciły do ruchu wzrostowego. BNP ma udział w indeksie sWIG80 na poziomie 5,56%.

Akcje Polenergia (PEP)

Akcje Polenergia (PEP). Akcje małych i średnich spółek
Akcje Polenergia (PEP)

To kolejna spółka, na której objawia się cały mankament sWIG80. Dominują w tym indeksie spółki, które są niepłynne i trudno spotkać tutaj kapitał instytucjonalny. Oczywiście swoje udziały posiadają tu fundusze inwestycyjne, jednakże ich udział nie przekracza zwykle 1%.

PEP od pierwszej połowy 2021 roku kreśli korektę. Wolumeny są cały czas niewielkie i nie wskazują na istnienie dużej podaży (wolumenu niedźwiedziego). Mam z tego powodu duże przekonanie, że akcje w którymś momencie powrócą do wzrostu.

ETFBS80TR

Ponieważ same spółki w sWIG80 są bardzo mało płynne, to warto się zastanowić nad formą inwestowania w cały indeks poprzez ETFBS80TR. W powyższej analizie widzimy, że sWIG80, agregując 80 spółek, kreśli wolumeny bycze. Na dwóch największych spółkach w tym indeksie nie zauważyłem negatywnych tendencji. Sam ETF na sWIG80 jest płynny, bowiem płynność notowań zapewnia animator (dostarcza zlecenia kupna i sprzedaży ETF). ETF odzwierciedla w zasadzie 1 do 1 notowania sWIG80.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.