Inwestorzy masowo kupują Pepco. Sygnały akumulacji akcji

28.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Inwestorzy masowo kupują akcje Pepco

Inwestorzy masowo kupują Pepco. Minął już przeszło rok, jak pojawiła się na naszej stronie analiza spółki PEPCO. Wtedy obraz był właściwie jednoznaczny i wskazywał na dominującą podaż na wykresie. Jeżeli rządzi podaż, a nie ma aktywnego popytu, to niemal pewna jest dalsza przecena. Od czasu ostatnich analiz cena akcji spółki Pepco spadła o ok. 50% i czas się przyglądnąć, czy coś się zmieniło na korzyść.

 

Skok wolumenu sugeruje akumulację akcji

Zacznę od wykresu cenowego, gdzie na wolumenie pojawił się mój ulubiony schemat. Wskazuje, że podaż się wyczerpuje, trafiając na kulminacyjny moment:

Wykres PEPCO. Inwestorzy masowo kupują Pepco
Wykres PEPCO

Coś skłania inwestorów do wzmożonych zakupów akcji Pepco. W najbliższych dniach/tygodniach należy obserwować, jak będzie się zachowywała cena. Czy pojawią się testy wolumenowe (tutaj przykład testów wolumenowych)?

Analiza finansowa Pepco

Z puntu widzenia finansów i funkcjonowania spółki musimy wiedzieć, że jest to spółka holenderska. Nie podejrzewam, aby występował tutaj jakiś problem prawny kiedykolwiek. Warto brać to zawsze pod uwagę, gdyż w przypadku wystąpienia problemów, nadrzędnym prawem do rozstrzygnięć będzie prawo holenderskie, a nie polskie. Jak bardzo jest to ważne, można było się przekonać przy okazji afery z Kernel Holding (o co chodzi z Kernel Holding?).

Przychody

Bardzo podobają mi się przychody, które regularnie rosną i również na ich wzrost wskazują prognozy analityków na kolejne 2 lata:

Prognozy Pepco. Inwestorzy masowo kupują Pepco
Prognozy Pepco – biznesradar.pl

Jeżeli chodzi o to, co otrzymujemy na akcję w sprzedaży, to również wynik wygląda bardzo imponująco i teraz jest po prostu tanio:

Pepco - ważny wskaźnik. Inwestorzy masowo kupują Pepco
Pepco – wskaźnik P/S z biznesradar.pl

Mamy rosnące przychody (również rosnące prognozy) i mamy pozytywny pierwszy akcent płynący z wolumenu i mamy korzystny wskaźnik P/S. Co jest zatem nie tak? Od razu wspomnę, że ROIC jest na poziomie przekraczającym 10%.

Zysk netto i dywidendy

Już wiemy, że dla stabilności napływu kapitału liczy się zdolność spółki do wypłaty dywidendy. Ważne są zatem przychody, które mogą rosnąć systematycznie (to mamy), ale liczy się również efekt końcowy, czyli zysk netto, z którego dywidendę można wypłacić. Spółka ma wyemitowane w Polsce 575 mln akcji, czyli całkiem dużo. A jak przedstawia się zysk netto?

Zysk netto Pepco
Zysk netto Pepco – biznesradar.pl

Nie można tego nazwać regularnością. Załóżmy jednak, że prognozy pokazane na 2 obrazku od góry sprawdzą się i spółka byłaby zdolna wypłacić 50% zysku na dywidendę. Średnio spółka mogłaby wypłacić ok. 1,13 zł na akcję.

Mamy 1,13 zł potencjalnie dywidendy i cenę akcji na poziomie 22 zł obecnie i stopa dywidendy wyniosłaby wtedy ok. 5%. Całkiem dobry poziom, biorąc pod uwagę możliwą perspektywę wzrostu. Spółka jednak dywidend na ten moment nie płaci.

Model DCF wskazuje na niedowartościowanie akcji Pepco

Przepuśćmy jeszcze prognozy analityków krajowych przez model DCF. Zakładają oni wzrost zysku netto o 31% oraz o 21% w kolejnych 2 latach. Parząc na przeszłość i brak systematyczności, takim optymistą nie jestem i założę, że wzrost średnio wyniesie 15%.

Model DCF dla Pepco
Model DCF dla Pepco

W takim przypadku uczciwa wartość oscyluje wokół 30 zł.

Podsumowanie

Posiadamy zatem spółkę, na której jest wiele pozytywnych sygnałów, ale jest też sporo niewiadomych na przyszłość (względem prognoz). To, czemu jednak dość mocno ufam, to zachowaniu samych inwestorów. Ci wskazują na potencjalny moment kulminacyjny spadków na wykresie. Jeżeli tak faktycznie będzie, to najbliższe lata mogą uruchomić potencjał wzrostowy na poziomie kilkudziesięciu procent – do wartości modelu DCF lub nawet do prognoz zysków/przychodów, rosnących po ponad 20% rocznie.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.