Analiza Pepco

28.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Minął już przeszło rok, jak pojawiła się na naszej stronie analiza spółki PEPCO (tutaj dostępne są analizy Pepco). Wtedy obraz był właściwie jednoznaczny i wskazywał na dominującą podaż na wykresie. Jeżeli rządzi podaż, a nie ma aktywnego popytu, to niemal pewna jest dalsza przecena. Od czasu ostatnich analiz cena akcji spółki Pepco spadła o ok. 50%. Czas się przyglądnąć, czy coś się zmieniło na korzyść.

 

Skok wolumenu sugeruje akumulację akcji

Zacznę od wykresu cenowego, gdzie na wolumenie pojawił się mój ulubiony schemat. Wskazuje, że podaż się wyczerpuje, trafiając na kulminacyjny moment:

Wykres PEPCO
Wykres PEPCO

Coś skłania inwestorów do wzmożonych zakupów akcji Pepco. W najbliższych dniach/tygodniach należy obserwować, jak będzie się zachowywała cena. Czy pojawią się testy wolumenowe (tutaj przykład testów wolumenowych)?

Analiza finansowa Pepco

Z puntu widzenia finansów i funkcjonowania spółki musimy wiedzieć, że jest to spółka holenderska. Nie podejrzewam, aby występował tutaj jakiś problem prawny kiedykolwiek. Warto brać to zawsze pod uwagę, gdyż w przypadku wystąpienia problemów, nadrzędnym prawem do rozstrzygnięć będzie prawo holenderskie, a nie polskie. Jak bardzo jest to ważne, można było się przekonać przy okazji afery z Kernel Holding (o co chodzi z Kernel Holding?).

Bardzo podobają mi się przychody, które regularnie rosną i również na ich wzrost wskazują prognozy analityków na kolejne 2 lata:

Prognozy Pepco
Prognozy Pepco – biznesradar.pl

Jeżeli chodzi o to, co otrzymujemy na akcję w sprzedaży, to również wynik wygląda bardzo imponująco. Aktualnie jest po prostu tanio:

Pepco - ważny wskaźnik
Pepco – wskaźnik P/S z biznesradar.pl

Mamy rosnące przychody (również rosnące prognozy), mamy pozytywny pierwszy akcent płynący z wolumenu i mamy korzystny wskaźnik P/S. Co jest zatem nie tak? Od razu wspomnę, że ROIC jest na poziomie przekraczającym 10%.

Już wiemy, że dla stabilności napływu kapitału liczy się zdolność spółki do wypłaty dywidendy. Ważne są zatem przychody, które mogą rosnąć systematycznie (to mamy), ale liczy się również efekt końcowy, czyli zysk netto, z którego dywidendę można wypłacić. Spółka ma wyemitowane w Polsce 575 mln akcji, czyli całkiem dużo. A jak przedstawia się zysk netto?

Zysk netto Pepco
Zysk netto Pepco – biznesradar.pl

Nie można tego nazwać regularnością. Załóżmy jednak, że prognozy pokazane na 2 obrazku od góry sprawdzą się i spółka byłaby zdolna wypłacić 50% zysku na dywidendę. Średnio spółka mogłaby wypłacić ok. 1,13 zł na akcję.

Mamy 1,13 zł potencjalnie dywidendy i cenę akcji na poziomie 22 zł obecnie. Taka dywidenda wyniosłaby ok. 5%. Całkiem dobry poziom, biorąc pod uwagę możliwą perspektywę wzrostu. Spółka jednak dywidend na ten moment nie płaci.

Przepuśćmy jeszcze prognozy analityków krajowych przez model DCF. Zakładają oni wzrost zysku netto o 31% oraz o 21% w kolejnych 2 latach. Parząc na przeszłość i brak systematyczności, takim optymistą nie jestem i założę, że wzrost średnio wyniesie 15%.

Model DCF dla Pepco
Model DCF dla Pepco

W takim przypadku uczciwa wartość oscyluje wokół 30 zł.

Podsumowanie

Posiadamy zatem spółkę, na której jest wiele pozytywnych sygnałów, ale jest też sporo niewiadomych na przyszłość (względem prognoz). To, czemu jednak dość mocno ufam, to zachowaniu samych inwestorów. Ci wskazują na potencjalny moment kulminacyjny spadków na wykresie. Jeżeli tak faktycznie będzie, to najbliższe lata mogą uruchomić potencjał wzrostowy na poziomie kilkudziesięciu procent – do wartości modelu DCF lub nawet do prognoz zysków/przychodów, rosnących po ponad 20% rocznie.