Analiza giełdowa spółki Sunex

23.11.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Sunex jest producentem rozwiązań w dziedzinie techniki solarnej. Oferta spółki obejmuje m.in. kolektory słoneczne, termosyfony, systemy montażowe i połączeniowe, stacje wymiany ciepła oraz regulatory solarne.

Większość produkcji spółki sprzedawana jest za granicą. To szczególnie mi pasuje, bo spółka dzięki temu rozszerza sobie mocno rynek zbytu. Jest to jednak nadal bardzo mały podmiot z kapitalizacją na poziomie nieco powyżej 422 mln zł.

Finanse

Przychody i zyski Sunex

W ostatnim okresie spółka może się pochwalić bardzo wysoką dynamiką wzrostu przychodów i zysków. Dynamika przychodów za ostatnie 10 lat to 20% rocznie i wykres to potwierdza. Pierwszy punkt dla Sunex.

Analiza akcji Sunex - przychody
Analiza akcji Sunex – przychody

Silny nacisk UE na rozwój OZE mocno spółce pomagał. Jednak w obliczu gwałtownego wzrostu cen energii Europa raczej do bardziej zróżnicowanego miksu energetycznego, z większym udziałem stabilniejszych od OZE źródeł energii. To zaś może zmniejszyć dynamikę wzrostu przychodów w kolejnych okresach.

Słabiej od przychodów wygląda zysk netto. W stosunku do 2020 mamy niewielki spadek na koniec 2021 roku. Jednak w 2022 (narastająco za 4 kwartały) obserwuje spory skok zysku netto. Pytanie, czy spółka będzie w stanie utrzymać taki poziom zysku w kolejnych latach? Niestety Biznesradar nie podaje prognoz dla spółki.

Analiza akcji Sunex - zysk netto
Analiza akcji Sunex – zysk netto

Niestety nie znalazłem w sieci żadnego raport/rekomendacji z biura maklerskiego, zawierającego wycenę DCF i prognozy na kolejne lata po 2022 roku. Jeśli ktoś z Czytelników ma takie dane, zachęcam do podania źródła w komentarzu.

Przepływy pieniężne

Tutaj już nie jest tak dobrze, jak na poziomie przychodów i i zysków. Po wielu latach ujemnych wolnych przepływów pieniężnych mamy co prawda niewielki plus, ale niewspółmierny do osiągniętych przychodów i zysków.

Analiza akcji Sunex - FCF
Analiza akcji Sunex – FCF

Dywidendy Sunex

Gdzie w takim razie ulotniła się kasa? Została wyprowadzona pod postacią dywidendy 10 gr na akcję. To najwyższa dywidenda w historii spółki (wzrost 150% do poprzedniego roku).

Czy Sunex płaci dywidendy?
Czy Sunex płaci dywidendy?

Wskaźnik wypłaty nie przekroczył 35%, ale dywidenda przekroczyła cash flow operacyjny i naruszyła zasoby gotówki. Niestety podobny mechanizm funkcjonuje na wielu mniejszych spółkach na GPW. Zwłaszcza, jeśli są to firmy bez akcjonariatu instytucjonalnego.

W tym przypadku głównym udziałowcem (ok. 58%) jest powiązana z Sunex spółka z o.o. z siedzibą w tym samym miejscu, co Sunex. Drugim dominującym udziałowcem jest sam założyciel i prezes Sunex, Pan Romuald Kalyciok.

Inne wskaźniki

Z pozostałych istotnych wskaźników zdecydowanie dobrze wygląda ROIC za 2021 na poziomie prawie 18%. Wskaźnik poprawił się w stosunku do 2020 roku o prawie 17%. Możemy to powiązać ze spadkiem zadłużenia finansowego netto, bo to jest uwzględnianie w ROIC. To zadłużenie jednak pozostaje na bardzo wysokim poziomie od Q4 2020 roku. Wskaźnik zadłużenia ogólnego mieści się w przedziale do 65%, ale przekracza o 15 pp średnią sektora (50%).

Poprawnie prezentuje się za to Altman (ponad 7 punktów) i F-Score (7/9 punktów).

Czy to już czas na zakup Sunex?

Na wykresie D1 mamy w tle wyraźnie sygnały dystrybucji, wyczerpywania się popytu i wreszcie sygnały sprzedaży na szczycie fali wzrostowej. Ważniejsza jest odpowiedź na pytanie, co schodzi w dół.

Analiza akcji Sunex
Analiza akcji Sunex

Pierwszy ruch spadkowy po szczycie skorelował się z niedźwiedzim wolumenem. Jest to zwykle cecha impulsu spadkowego. W górę poszła korekta na malejącym wolumenie – typowe dla fali 2 lub fali B. Problemem mam z aktualnym ruchem ceny. Pasowałaby fala 3 impuls spadkowego, ale wolumen jest za niski. Może to być zatem fala 1 w 3 i wolumen z czasem przyspieszy. Jeśli nie, to cały spadek od szczytu wpisze się raczej w korektę ABC.

Podsumowanie

Niezależnie od struktury spadku, okno transakcyjne według naszego systemu LTTM (zobacz nasz szkoleniowy kurs z inwestowania) otworzy się dopiero w strefie poniżej 15 zł. Tam wypadałoby szukać odpowiednich sygnałów VSA wspartych wolumenem. Czy te akcje warto mieć w portfelu? Ja Sunex nie zamierzam kupować niezależenie od ceny, gdyż nie spełnia moich kryteriów inwestycji na długi termin ze stabilnie rosnącym dochodem pasywnym.