Analiza wolumenowa spółki DOM

01.06.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

DOM jest jedną z tych spółek, które mamy w portfelu i zapewne będziemy ją mieć jeszcze długi czas. Firmy z sektora budownictwa, czy nieruchomości w obecnej fazie cyklu będą zyskiwać. To podobna faza cyklu do tej, którą pamiętamy z 2005 roku.

Budownictwo mieszkaniowe nadal w hossie

W tej fazie cyklu rosną surowce, rośnie inflacja, stopy procentowe jeszcze są na niskim poziomie, co oznacza tani kredyt. W tle wraz z Nowym Ładem ruszą rządowe dopłaty do nowych mieszkań. Kto pamięta hossę z lat 2005-2007 (w tym hossę na spółkach z segmentu nieruchomości, np. Gant, którego dzisiaj już na rynku nie ma), ten wie, co mam na myśli. Dzisiaj skupimy się tylko i wyłącznie na ocenie zachowania spółki DOM w kontekście wolumenu i możliwej przyszłości.

Analiza wolumenowa DOM

Spółka ta jest wspierana przez kapitał przede wszystkim ze względu na wysoką rentowność i dywidendy. Spółka zarabia, więc dzieli się coraz większymi zyskami. Rynek zaś, doceniając dzielenie się zyskiem, kieruje do niej swój kapitał.

Istnieje pole równowagi, które każe wyceniać spółki na poziomie 20-krotnej wartości ostatniej dywidendy, tak by inwestycja zwróciła się w ciągu 20 lat. Jeżeli DOM wypłaci nam 10 zł w tym roku, to jak łatwo policzyć, wycena rynkowa powinna oscylować wokół 200 zł obecnie.

Korekta ABCDE

Z punktu widzenia wykresu (stan moich spostrzeżeń wedle obecnej wiedzy i doświadczenia) rynek kreśli korektę ABCDE (prawdopodobnie jakaś fala 4):

Korekta ABCDE na DOM
Korekta ABCDE na DOM

Jeżeli fala 4 układa nam się w formie tak silnie rosnącego ruchu, to traktuję to jako rodzaj korekty pędzącej. Cena koryguje się w ruchu wzrostowym. Obecnie kluczowe jest to, że wolumen na zwyżce od okolic dołka, w którym kupowaliśmy akcje, nie rośnie, a maleje. Jest to nadal korekta. Spodziewamy się więc w którymś momencie spadku, który będzie falą E i na którym to wolumen ponownie wzrośnie.

Wnioski końcowe

To będzie moim zdaniem kolejne okno transakcyjne, które mogą i powinny wykorzystać osoby, które spółek deweloperskich jeszcze nie mają. Po tym czeka nas rozwój silniejszej hossy, która będzie kontynuacją ruchu wzrostowego.

Cena akcji powinna podążać za rosnącymi cenami mieszkań i dalej dla za rosnącymi dywidendami. Nie jest wykluczone, że z powodu bardzo sprzyjających czynników, dywidenda gwałtownie wzrośnie, a wraz z nią cena akcji tej spółki.