Marazm na Mabion. Czemu nikt nie kupuje tych akcji?

06.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Mabion akcje

Już kilka lat nie zaglądałem na „Forum Parkietu” oraz na „Forum Bankiera”. Dzisiaj zobaczyłem na to pierwsze. Inwestorzy od 2017 roku interesują się mocno akcjami Mabionu. Napisano na temat Mabionu 10741 komentarzy, zaś sam wątek był czytany 1 622 585 razy. Skoro jest to tak popularna spółka, to chyba powinna być wysoko wyceniana. A tymczasem mamy marazm na Mabion. Czemu nikt nie kupuje tych akcji?

Akcje Mabion – mechanizmy rynkowe

Dla zrozumienia pewnych mechanizmów, które zaraz omówię, musimy wiedzieć dwie rzeczy. Mabion posiada w obrocie 16,16 mln akcji, z czego w wolnym obrocie jest 63,7% akcji. W przybliżeniu będzie to wartość 10,3 mln akcji.

Drugą rzecz, jako istotną, omówię teraz. Istotą analizy VSA jest zrozumienie, która ze stron dominuje w danym czasie na rynku.

Kiedy oczekiwać wzrostu akcji?

Zasada jest tu prosta. Jeżeli na spadku ceny uda się przejąć dużą ilość akcji, to cena ma szansę rosnąć. Fundamenty spółki powinny być co najmniej dobre. Mamy wtedy połączenie akumulacji + dobrych fundamentów. Przykładem może być chociażby przejęcie dużych ilości akcji Orlenu po fatalnej informacji dla samej spółki.

Kiedy oczekiwać spadku akcji?

Na rynku może dojść też do sytuacji odwrotnej. Jeżeli na wzroście dojdzie do wygenerowania dużych wolumenów na świecach dystrybucji i w dodatku fundamenty spółki będą co najmniej wątpliwe, to należy oczekiwać spadku cen akcji.

To trochę jak z produktami. Wyobraźcie sobie, że jesteście na rynku, gdzie chcecie handlować towarem. Niech to będą szczepionki na Covid. Kiedy towaru nie ma, a jest pożądany, to ludzie są skłonni płacić wysoką cenę za ten towar. Jeżeli jednak obkupią się w towar po wysokich cenach, a towaru nikt nie chce, to cena leci na łeb. Wypisz wymaluj sytuacja Polski, która chyba nie odebrała kilkadziesiąt mln dawek szczepionki od Pfizera i teraz Pfizer chce 6 mld zł odszkodowania. Polska płaciła wysoką cenę i została z towarem po wysokiej cenie. Teraz wymiguje się, że towaru jednak nie weźmie.

Z akcjami jest nieco inaczej – jak już weźmiesz po wysokiej cenie i cena spadnie, to towar (akcje) jednak masz i nic z tym sensownego nie możesz zrobić. Poza sprzedażą po niższej cenie lub trzymaniem tej pozycji, jeżeli daje szansę na pozytywny zwrot.

Mabion – akcje jednak niechciane

Na początku tego artykułu wskazałem, że w obrocie jest 10,3 mln akcji. Zobaczmy, jakie wolumeny wygenerowano na wskazanych górnych cieniach powyżej poziomu 77 zł. Pierwsza zaznaczona świeca z lewej strony to Buying Climax (kulminacyjny punkt kupna). Druga świeca to typowy test wolumenowy, potwierdzający z dużym prawdopodobieństwem początek ruchu spadkowego.

Mabion akcje
Mabion akcje

Sprawdziłem na wykresie dziennym, że będzie to znacznie więcej niż 10 mln akcji. To więcej, niż jest w wolnym obrocie. Płynie z tego tylko jeden wniosek. Praktycznie nowi indywidualni akcjonariusze kupili akcje powyżej poziomu 77 zł i biorąc pod uwagę położenie obecne ceny, wszyscy są na kilkudziesięcioprocentowej stracie. Wolumeny na obecnych poziomach cenowych nie są duże (minimalne względem tła). Oznacza to tyle, że brak jest chętnych do kupna tych akcji w celu pchania ceny w górę.

Za Mabionem nie idzie wzrost wartości fundamentalnej. Za rok 2023 przychodu mają być niższe o 10% względem 2022 roku. W kolejnym roku 2024 przychody mają spaść o kolejne 20% względem 2023 roku. Z tego powodu prawdopodobnie brak jest zainteresowania akcjami ze strony Smart Money.

Analiza VSA (wolumenu) nie pozwala mi dostrzec silnej akumulacji (w niskich przedziałach cenowych). W skali dziennej na próbie zwyżki widzę świece z górnymi cieniami, które świadczą o dostępnej podaży w wyższych przedziałach cenowych. Podsumowując to wszystko – jest tu wiele fatalnych zbiegów zdarzeń, które nie pozwalają mi wysnuć jakichkolwiek pozytywnych wniosków.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.