Bitcoin przed szansą na dalszy spadek

25.04.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Analizując długoterminową perspektywę jakiegokolwiek waloru, należy rozpocząć ją od wykresu długoterminowego, najlepiej od skali kwartalnej, schodząc na miesięczną, tygodniową i później na dzienną. Taki obraz rynku może nam dać właściwą perspektywę przy ocenie krótkoterminowej.

Powinniśmy szukać spójnego obrazu. Jeżeli widzimy np. długoterminową akumulację, to nie powinniśmy szukać w krótszej perspektywie gry na spadek. Jeżeli widzimy długoterminową dystrybucję, nie powinniśmy w krótkim terminie poszukiwać możliwości gry na wzrost. Oczywiście wzrost może wystąpić, ale będzie on jedynie korektą, po której cena powróci do nadrzędnego trendu.

Dystrybucja na BTC

Jakiś czas temu dostrzegłem długoterminową dystrybucję na kontrakcie na BTC (koniec IV kwartału 2021), mogącą zmienić trend na spadkowy. Ruch spadkowy istotnie się rozpoczął. Zobaczmy, w jaki sposób przebiegają próby zatrzymania spadku i jakie są tego efekty.

Analiza wolumenu Bitcoin
Analiza wolumenu Bitcoin

Rozkład wolumenu wskazuje korektę

Wolumeny w trakcie spadku nad ubiegłorocznym dołkiem są dość istotne (wysokie względem tła), jednak reakcja nie jest pro-wzrostowa. Zauważmy, że wolumen jest tutaj malejący po każdym dołku, a sam szczyt został zdominowany pojawieniem się dystrybucyjnych wolumenów. Na obecnym etapie wydaje się, że korekta (lub część korekty) jest już za nami, a dominujący trend spadkowy zostanie póki co utrzymany.