Echa rynku: wydarzenia tygodnia 18-22 września 2023

22.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Echa rynku: wydarzenia tygodnia 18-22 września 2023. Omawiamy krótko najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia giełdowe mijającego tygodnia, również w kontekście naszych inwestycji.

Echa rynku: Fala strajków w USA

Jest to dość istotne wydarzenie dla inwestorów. W dużej ilości strajkują bowiem pracownicy sektora motoryzacyjnego. Ten segment rynku z kolei odpowiada za duża część popytu na chipy. To może wpłynąć negatywnie na kursy akcji takich spółek, jak TSMC (akcje TSM) i widać to już na wykresach.

Analiza wolumenu TXM. Echa rynku: wydarzenia tygodnia 18-22 września 2023
Analiza wolumenu TXM

Po ogłoszeniu przez związek zawodowy United Auto Workers (UAW) strajku, pracodawcy z Detroit: GM, Ford i Stellantis przystąpili w sobotę do rozmów ze związkowcami. Jak zawsze chodzi o pieniądze, czyli podwyżki. Dla wielkiej trójki z Detroit czas przerwy w pracy jest bardzo ważny. Jeśli strajk potrwa 10 dni, to dojdzie do strat za ok. 5 mld dolarów – oszacowała firma doradcza Anderson Economic Group. Stellantis straci wtedy 1,2 mld dolarów – uważa prezes Patrick Anderson.

Co ciekawe, strajk jest na rękę przykładowo GM, bo pozwala nadgonić kalendarz w kwestii dostaw baterii do elektryków. Przestój w produkcji rozwiązuje tym samym zatory w dostawach komponentów.

Polska inflacja pod kontrolą?

Inflacja bazowa spadła do 10%, czyli zgodnie z prognozą. To dla nas ważne, bo wpływa na decyzje RPP w zakresie poziomu stóp procentowych. Mamy rok wyborczy i bank centralny, który niestety nie jest w pełni niezależny, dostał tym samym zielone światło od inflacji, by zrobić kolejną obniżkę. To klasyczne zagranie pod pozyskanie głosów wyborczych (m. in. spadną raty kredytów hipotecznych).

Jeśli tak się stanie na najbliższym posiedzeniu, to pewnie znów osłabi się PLN, a WIG20 (akcje WIG20) może zareagować spadkiem. RPP musi też uważać, by nie doprowadzić do masowej wyprzedaży polskiego długu.

Echa rynku: Lepszy kwartał dla Kęty

Spółka podała szacunkowe wyniki za III kwartał 2023 i zostały dobrze odebrane przez inwestorów. To są na razie wstępne odczyty. Po odcięciu dywidendy kurs próbuje wracać do trendu wzrostowego. Jeśli popyt podtrzyma presję i dołoży do tego solidny wolumen, być może wrócimy do testowania oporu 700 zł. Kęty (akcje Kęty) są jedną z najlepszych spółek dywidendowych na GPW i prawdopodobnie wielu inwestorów dywidendowych ma ją w swoich portfelach. Warto śledzić fundamenty na bieżąco, bo od tego może zależeć decyzja o potencjalnym doważeniu akcji.

Goldman podnosi prognozę ropy Brent do 100 USD

Paliwa i surowce energetyczne są bardzo ważne nie tylko dla wielu dziedzin gospodarki. Ich ceny mają mocny wpływ na poziom inflacji. Ta z kolei wyznacza politykę banków centralnych. Jeśli faktycznie baryła ropy dobije do 100 dolarów, to nie tylko odczujemy to jako kierowcy na stacjach benzynowych. Wzrosną ceny wielu produktów, bo ropa ma szerokie zastosowanie – przykładowo w produkcji leków i tworzyw sztucznych.

Do tego wzrost inflacji może sprowokować banki centralne do kolejnych podwyżek stóp procentowych. To bezpośrednio przekłada się na budżet domowy każdego gospodarstwa domowego (wyższe raty kredytów i droższe zakupy). Może spowodować też dalszą wyprzedaż akcji. W tym tygodniu FED zdecyduje o wysokości stóp procentowych.

Prognoza ceny ropy Brent. Echa rynku: wydarzenia tygodnia 18-22 września 2023
Prognoza ceny ropy Brent

Echa rynku: FED jak nasz „jaszczomb”

Najważniejszym wydarzeniem tygodnia i miesiąca bez wątpienia było środowe posiedzenie FED. Warto się nad nim pochylić, bo nieco zmieniło reguły, pod które grał ostatnio rynek.

Po pierwsze FED nie podniósł stóp procentowych. Tego oczekiwali inwestorzy, więc początkowo SP500 i waluty zareagowały spokojnie. Burza rozpętała się dopiero wraz z komunikatem prezesa banku. Ten zapowiedział jedną podwyżkę 25 punktów w tym roku i obniżki stóp w 2024 roku. Tyle, że tych 25 punktów inwestorzy nie dyskontowali, bo bazowym założeniem był brak podwyżek do końca roku.

Z kolei w 2024 roku konsensus rynkowy zakładał obniżkę stóp procentowych o 100 punktów. FED zapowiedział tylko 50 punktów. To już był zdecydowanie inny przekaz niż oczekiwany. Wniosek jest taki, że stopy będą nico wyższe od obecnych, a pierwsze obniżki odsunięte w czasie i mniejsze. To się nie mogło spodobać bykom i indeksy zareagowały spadkiem.

projekcja stóp procentowych FED. Echa rynku: wydarzenia tygodnia 18-22 września 2023
projekcja stóp procentowych FED

Tym samym mediana stóp procentowych wzrosła do 5,1 na koniec 2024 roku i 3,9 na koniec 2025. Czerwcowa to odpowiednio 4,6 i 3,4. Znacząca zmiana, które będzie dla akcji (szczególnie wzrostowych) wyzwaniem.

W tym kontekście nieco bardziej prawdopodobny stał się scenariusz spadku WIG20 co najmniej do 1900 punktów, a może niżej. To scenariusz optymalny dla inwestorów zainteresowanych zakupem tańszych akcji.

CD Projekt łapie formę jako studio

W środę spółka wypuściła bardzo dobrze odbieraną przez recenzentów aktualizację 2.0 do Cyberpunk 2077. Według krytyków dopiero po aktualizacji gra osiągnęła poziom zapowiadany przez CDR (akcje CDR) przed premierą i w materiałach reklamowych. Dodatkowo zbliża się premiera dodatku Widmo wolności. Podobno jest świetny fabularnie i w kontekście rozgrywki.

Czy to wystarczy, by akcje znów stały się obiektem pożądania inwestorów? Na razie reakcja jest bardzo stonowana. Kurs dalej pozostaje w korekcie, a wolumen nie sugeruje masowych zakupów akcji. W grze może być zejście do dołka LTTM.

Echa rynku: Odczyty PMI nadal słabe

PMI (co to jest PMI) to jeden z niewielu wskaźników wyprzedzających w makroekonomii. Inwestorzy powinni zwracać na niego szczególną uwagę. Optymalna sytuacja jest wtedy, gdy z niskich poziomów PMI zaczynają rosnąć. Odwrotnie, gdy z wysokiego poziomu PMI zaczyna spadać w kierunku 50punktów. Wtedy warto być czujnym.

Indeks PMI przemysłu UE
Indeks PMI przemysłu UE

PMI produkcyjny dla strefy euro nadal spada, co nie jest korzystne dla gospodarki rynków akcji.

Indeks PMI usług UE
Indeks PMI usług UE

Dla odmiany PMI usługowy odbił nieco w gorę. Usługi są ważniejsze dla współczesnych gospodarek niż produkcja, bo stanowią większość PKB krajów rozwiniętych. Reagują też szybciej od produkcji na poprawę sytuacji makroekonomicznej i oczekiwania przedsiębiorstw w zakresie przyszłej koniunktury. Oczywiście powinniśmy tu zobaczyć serię kilku rosnących PMI, najlepiej z wyjściem ponad 50 punktów. Dopiero na tej bazie możemy wyciągać pozytywne wnioski. Jeden nieco lepszy odczyt wiosny nie czyni.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.