Czy warto brać udział w IPO URTESTE S.A.?

18.06.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Logując się dziś do BOŚ, zwróciłem uwagę nA pierwszy baner na stronie głównej, czyli ofertę publiczną akcji serii C spółki URTESTE. Zwykle zupełnie nie interesuję się rynkiem pierwotnym, ale podobnie jak w przypadku Pepco, chciałem sprawdzić, czy to okazja, czy też lepiej się trzymać do spółki z daleka.

Urteste to modna aktualnie biotechnologia. Spółka specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej diagnostykę chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Przełomowa technologia firmy polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu.

Urteste rozwija testy diagnostyczne dla kilkunastu najczęściej występujących nowotworów. Emitent zakłada, że w przyszłości możliwe będzie diagnozowanie wielu nowotworów przy pomocy jednego lub kilku wyrobów medycznych.

Brzmi wspaniale i mocno kibicuję takim podmiotom. Nie zmienia to faktu, że na spółkę patrzę jako inwestor i oczekuję odpowiedniego zwrotu z mojego kapitału, czy to w postaci dywidendy, czy wzrostu kursu akcji. Czy jest na to szansa? Wejdźmy nieco głębiej w szczegóły oferty.

harmonogram IPO Urteste
Harmonogram IPO Urteste

Spółka debiutuje na NC, co w zasadzie jest standardem dla takich małych podmiotów. Zapisy kończą się 2 lipca, a przydział akcji będzie 7 lipca. Wtedy też pewnie poznamy skalę potencjalnej redukcji. Na ten moment niestety nie znamy ceny akcji oferowanych. Nie da się więc stwierdzić, czy spółka na starcie będzie niedowartościowana, czy może przeszacowana i o ile. Dla mnie to bardzo duże ryzyko.

Oglądając sprawozdania finansowe (prospekt emisyjny strona 78) okazuje się, że pierwsze przychody i zyski planowane są dopiero na 2024 rok. Sporo czekania na jakikolwiek zwrot z inwestycji.

Prognozy finansowe Urteste
Prognozy finansowe Urteste

Wnioski

Na ten moment wygląda na to, że spółka nie jest i nie będzie rentowna do 2020 roku. Dopiero 23 czerwca, gdy poznamy cenę akcji w IPO, będziemy mogli sprawdzić choćby wskaźnik C/Z. Jeśli uda się wyliczyć EPS, to możemy być w stanie oszacować wartość wewnętrzną i odnieść ją do ceny akcji. Do tego zanosi się na typowy w biotechnologii brak dywidendy. Sumarycznie osobiście nie widzę żadnej wartości w tych akcjach i w tym IPO udziału nie wezmę.