Czy warto kupić PZU poniżej 30 zł?

07.10.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Mamy w tym tygodniu festiwal tłumaczenia słabości spółek WIG20. Eksperci widzą spadek ceny, a odbicie traktują jako korektę i okazję do gry na krótko, bo spółka jest w kanale spadkowym lub dotarła do oporu. Klasyczne podejście do analizy technicznej bez zrozumienia procesów akumulacji i dystrybucji oraz mechaniki rynku. Coś będzie spadać, bo spadało do tej pory.

Przekładamy zachowanie z przeszłości na projekcję przyszłości. W zasadzie powinienem się do tego przyzwyczaić i nie przejmować się tym, ale frustruje mnie takie zero-jedynkowe, kontynuacyjne podejście do akcji.

Akcje PZU w świetnej cenie

Jeden z naszych Czytelników zapytał o spółkę PZU. Czy to dobra okazja do zakupu akcji? Już przed pandemią trąbiliśmy, że chcemy kupić PZU poniżej ok. 33 zł, gdy akcje były powyżej 40 zł. W mojej opinii każda cena poniżej 30 zł za PZU to dobra okazja inwestycyjna.

Składają się na tą okazję dobre fundamenty (m. in. ROIC powyżej 42%, o którym wspomniałem w filmie o tym wskaźniku), zły sentyment w sektorze finansowym, regularna i stabilna polityka dywidendowa spółki. Do kompletu mamy czytelny proces akumulacji na spadku ceny w tle, który trwa już dobrych kilka miesięcy.

Analiza wolumenu i ceny

Tymczasem w kółko czytam o krótkoterminowej zmienności, presji na spadek i ryzyku na PZU. Można odnieść wrażenie, że ktoś bardzo chce kupić akcje i poprzez wypowiedzi analityków tworzy właśnie presję na pozbycie się akcji. Spójrzmy zatem na fakty, jakie przedstawia nam wykres ceny i rozkład wolumenu.

Na W1 w marcu mieliśmy rekordowe zakupy i warunkowy sygnał kupna (żółta strefa). Świeca sygnalna ma cień z góry, wiec można się było zgodnie z naszym system LTTM spodziewać fali wtórnej po pierwszym wzroście. Zeszła i teraz mamy już kolejne sygnały reakumulacji.

Z dwóch świec możemy sobie złożyć kolejny Selling Climax (sumujemy wolumeny). Jeśli w pewnym momencie na W1 lub D1 pojawi się przewaga popytu na wzrostowej świecy (najlepiej z cieniem z dołu), to dostaniemy kolejne okno transakcyjne.

Z powyższych powodów trudno mi się zgodzić z tezą o słabości i ryzyku posiadania PZU w portfelu dywidendowym. Konsensus zakładał w tym roku dywidendę na poziomie 2,89 zł na akcję. Gdyby nie pandemia, tyle dostaliby posiadacze akcji tej spółki. Przy naszej cenie zakupu PZU ok. 27,30 to stopa dywidendy ok. 10,6%. Gdy ruszą znów wypłaty, będziemy mieć spółkę, która przynosi realny dochód pasywny znacznie powyżej najlepszych lokat bankowych.