Czy warto trzymać spółki dywidendowe?

23.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Coca Cola Kęty dywidendy

To nie będzie długi artykuł, ale zwykła matematyczna wycieczka po tym, co dała akcjonariuszom Coca-Cola.

Ile wartości dała faktycznie Coca-Cola?

Policzyłem wszystkie dywidendy, które wypłaciła Coca-Cola od 10 marca 1986 roku. Tych dywidend było dotychczas 153. Tyle w każdym razie przelewów trafiło na konto akcjonariuszy. Jeżeli chodzi o wartość kwotową, to było to 27,821 dolara. Ktoś, kto kupił te akcje w 1986 roku, zapłacił za nie ok. 3 dolary za sztukę. Dzisiaj akcje są notowane po ok. 60 dolarów za sztukę i płacą 0,485 dolara dywidendy kwartalnie.

Wnioski z tego są takie:

  1. Dobre akcje spółek dywidendowych warto kupić najlepiej na wczesnym etapie rozwoju firmy.
  2. Spółki, które wypłacają dywidendy, trzyma się długoterminowo i to przynosi najwięcej korzyści.
  3. Pełny zwrot zainwestowanego kapitału Coca-Cola zaoferowała inwestorowi z 1986 roku po ok. 60 kwartałach (15 latach) trzymania akcji. Wtedy otrzymał na konto tyle, ile zapłacił za akcje.
  4. Od tego czasu jego ryzyko trzymania akcji było praktycznie zerowe (odzyskał w końcu kapitał z inwestycji).
  5. Niemniej jednak, jeżeli zdecydował się trzymać akcje, posiada z nich dzisiaj wielokrotny zwrot, zarówno z samych dywidend (wpływ na konto 27,821 dolara) i wartości akcji (wzrost o 1900%).
  6. O ile wzrost o 1900% na przestrzeni 38 lat może nie wydawać się imponujący, to już sam bezpośredni roczny zwrot z inwestycji już tak. Warto bowiem sobie uzmysłowić, że inwestor za akcje zapłacił wtedy ok. 3 dolary. Dzisiaj otrzymuje 1,94 dolara dywidendy rocznie z tytułu trzymania akcji i ta wartość rośnie co roku. Prawdopodobnie w okolicach 2032 roku będzie otrzymywał na konto więcej rocznie w formie dywidendy niż zainwestował na początku w kupno akcji.

Przykład z naszego podwórka

9 września 2022 roku kupiliśmy do naszego portfela emerytalnego akcje spółki Kęty i za sztukę zapłaciliśmy średnio 524,69 zł. Pierwszą dywidendę w wysokości 62,5 zł otrzymaliśmy w ubiegłym roku. W tym roku otrzymamy na akcję 55,70 zł. Będzie to łącznie ponad 118 zł zwrotu. Obecnie jedna akcja kosztuje już 840 zł.

Jeżeli taki poziom dywidendy zostanie utrzymany (historycznie wiemy, że średnio rośnie w czasie), to za kolejne ok. 8 lat otrzymamy pełny zwrot z zainwestowanego kapitału oraz jakąś wartość akcji, która również rośnie. O tym, jak wedle inwestorów zagranicznych wycenić akcje Kęty, napisałem w tym artykule.

Dodatkowa korzyść

Istnieje dodatkowa korzyść z wypłacanych dywidend, którą należy wykorzystać. To jest po prostu gotówka, która wpada na konto. Należy ją wykorzystać do reinwestowania. Oznacza to kupno coraz większej ilości akcji, które płacą kolejne dywidendy. W ten sposób zwiększamy sobie strumień dochodu pasywnego, który nas samych w raz z czasem powinien pozytywnie zaskoczyć.

Zachęcam Cię do śledzenia naszych artykułów na blogu i w strefie Premium. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter PPCG Stock. Formularz zapisu znajdziesz na stronie głównej. Dołącz do ponad 2800 Subskrybentów i odbierz prezenty.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.