Rankingi spółek

13.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Nie wiem, czy wiecie, ale na Stooq.pl jest coś takiego, jak możliwość posegregowania spółek według różnych rankingów – rankingi spółek. Przyglądnijmy się temu, jakim spółkom kibicują krajowi inwestorzy.

Jeżeli dodasz jakąś spółkę do ulubionych na Stooq (oznaczysz to gwiazdką), to Stooq automatycznie to zlicza i na tej podstawie tworzy ranking ulubionych spółek użytkowników tego serwisu. Jeżeli pod uwagę weźmiemy skład WIG20, dowiemy się, że:

Ulubione spółki inwestorów (WIG20)

Spółki wchodzące w skład WIG20. Rankingi spółek
Spółki wchodzące w skład WIG20

Ulubioną spółką inwestorów jest CD Projekt. Może byłoby to ciekawsze, gdyby nie fakt, że układ na CD Projekt jest jednoznacznie negatywny. I dotyczy to zarówno rozkładu wolumenu, jak i prognoz na kolejne lata do przodu. Znacznie lepszymi wyborami wydaje się Orlen (analiza Orlen), KGHM, czy PZU ze względu na dużo bardziej stabilną sytuację finansową czy możliwość wystąpienia na nich hossy.

Ulubione spółki inwestorów (WIG)

Jeżeli pod uwagę weźmiemy szeroki rynek, zaskoczeń nie będzie. Podobnie wygrywa WIG20, jednak pokazują się pojedyncze spółki z mniejszych indeksów.

Ulubione spółki inwestorów z szerokiego rynku. Rankingi spółek
Ulubione spółki inwestorów z szerokiego rynku

Uznajmy jednak na potrzeby tego artykułu, że ktoś mógł dodać spółkę do ulubionych i o niej zapomnieć. W takim przypadku z pomocą przychodzi nam Ticker Rank, który na Stooq dzieli się na ten krótkoterminowy i ten, który pokazuje nam średnią miesięczną zainteresowania. Prawie się pokrywają, co oznacza, że inwestorzy interesują się podobnymi walorami z podobną częstotliwością.

Jakich akcji szukają inwestorzy?

Którymi akcjami interesują się inwestorzy? Rankingi spółek
Którymi akcjami interesują się inwestorzy?

Do analizy CD Projekt link dałem powyżej, więc nie będę go powielał. Pepco (jego analizę znajdziesz tutaj) spadł ostatnio drastycznie, ale dotarł do poziomu, który może być uznawany za godziwie wyceniany. W analizie CI Games wskazałem, że istnieje cała masa sygnałów dystrybucyjnych, które będą problemem dla ceny akcji i rynek je zdyskontował silnym spadkiem ceny akcji.

W zainteresowaniu inwestorów pozostaje również JSW, które jest w hossie i prawdopodobnie może kończyć falę 4 korekty. Jest w każdym razie widoczna silna przewaga popytu w skali miesięcznej. Można to tak zinterpretować:

Analiza JSW. Rankingi spółek
Analiza JSW

Podsumowanie

Szczerze trochę szkoda, że w szczycie listy znajdziemy takie spółki jak CD Projekt, CI Games i Pepco. Nieco poniżej jest Allegro, o którym pisałem już wiele artykułów, jednak w każdym trudno mi się było pochlebnie o nim wypowiedzieć (tutaj ostatnia analiza Allegro). Nie zrozumcie mnie źle. Nie chodzi o to, że Allegro jest złą spółką giełdową, bo wyniki ma coraz lepsze i w całkiem przyzwoitej wysokości. Problemem jest liczba wyemitowanych akcji, która sprawia, że cały sukces finansowy Allegro rozkłada się na bardzo dużą ilość akcji. Dostrzegają to duzi akcjonariusze, którzy nie mają najmniejszych oporów spuszczać akcji w rynek w okolicach 30 zł.

Bardzo brakuje mi spółek, o których mógłbym powiedzieć, że inwestorzy na nie patrzą, a one są faktycznie niedowartościowane. W zamian za to mamy odwrotną sytuację. Inwestorzy interesują się spółkami, które mają dystrybucyjne układy. Kiedy inwestorzy idą w kierunku takich spółek, zdają się potwierdzać statystyki, w których ostatecznie na giełdzie stracą. Taki jest obraz GPW.