Debiut giełdowy Grupy Pracuj

09.12.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Przeważnie jest tak, że zanim dana spółka zadebiutuje na GPW, otrzymujemy pytania, czy warto się zapisać na akcje. Odpowiedzieć na takie zapytanie nie jest prosto, ponieważ mamy jedynie dane fundamentalne, które przy danej cenie mogą nam powiedzieć, czy jest drogo, czy może dość tanio. Ważniejszą (najważniejszą zaś dla nas) jest informacja, jak sam rynek już na debiucie i w następujących po nim dniach reaguje na dany poziom cen.

Problematyczne debiuty: Dino, Allegro i Pracuj

Proponuję eksperyment, któremu jeżeli poświęcisz kilka minut, zmienisz lub ukierunkujesz swoje podejście do debiutów giełdowych.

  1. Dino Polska – debiut spowodował wzrost. Po wzroście nastąpiła płaska korekta na mniejszych wolumenach. Mamy zatem dominację popytu i brak podaży (i co się stało, każdy widział).
  2. Allegro – debiut spowodował wzrost, na którym wystąpiły silne sygnały podażowe (fundusze doważały akcje nowej spółki z WIG20, a ktoś je upłynniał). Konsekwencją był spadek na niedźwiedzim wolumenie i trwający trend spadkowy do dzisiaj (z mocniejszymi korektami po drodze).
  3. Grupa Pracuj – pierwszy dzień przynosi spadek notowań:
Wykres Pracuj.pl
Wykres Pracuj.pl

Wniosek na godzinę 13:00 jest następujący: mamy pełny czarny korpus. Podaż przeważa na rynku, bowiem mamy zarówno wysoki obrót (debiut), jak i niskie zamknięcie świecy. Gdyby popyt przeważał na rynku, oczywiście widzielibyśmy przynajmniej dolny cień na świecy.

Wniosek końcowy

Na chwilę obecną rynek odczytuje wartość notowań jako nieatrakcyjną. Nie jest to dziwne, bo w większości przypadków IPO to ma być dobry interes dla emitenta akcji, który chce je sprzedać na rynku jak najdrożej, a nie okazja dla inwestorów indywidualnych. To zaś niezbyt dobrze wróży na przyszłość (na chwilę obecną). W naszej ocenie tylko wkroczenie silnego popytu mogłoby zatrzymać kształtującą się obecnie negatywną tendencję. Czy go zobaczymy? Jak zawsze czas pokaże.