Formularz W8BEN już w XTB!

16.01.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Nie sądziłem, że kiedyś to napiszę, ale XTB moim zdaniem pozamiatało w tym momencie rynek swoją ofertą. Już wcześniej dostaliśmy możliwość zakupu akcji zagranicznych bez prowizji do kwoty 100 tys. euro. Teraz dostępny jest formularz W8BEN, który można wypełnić i złożyć online. Dzięki niemu obniżymy swój podatek u źródła od dywidendy z akcji amerykańskich z 30% do 15%.

Z mojego punktu widzenia to zupełnie zmienia zasady inwestowania na rynkach zagranicznych, bo XTB podlega pod polskie prawo i pod KNF, co dla mnie jest bardziej komfortowym rozwiązaniem niż korzystanie z brokerów, którzy mają siedzibę za granicą. Oferta XTB oznacza, że w PPCG Stock jeszcze chętniej będziemy inwestować na zagranicznych rynkach, a szczególnie w USA. Choć oferta instrumentów może być mniej bogata niż u innych brokerów, to kosztowo XTB jest konkurencyjny. To oczywiście nie zmienia faktu, że dywidendę będziemy musieli rozliczyć sami na koniec roku, ale myślę, że oferta to rekompensuje. Aż dziwne, że BOŚ ma wciąż problem z tym formularzem. Gdyby jeszcze XTB dodało konta IKE/IKZE, to ich usługa byłaby kompletna.

Jeśli chodzi o sam formularz, to posiadając konto realne w XTB, wystarczy się zalogować do platformy i przejść na Moje konto -> Pokój inwestora -> Mój profil:

W8BEN ustawienie w XTB
W8BEN ustawienie w XTB

W zielonej ramce będziecie mieli opcję wypełnienia formularza. Ja swój wypełniłem w sobotę zgodnie z instrukcją XTB i jest w trakcie przetwarzania. Wydaje mi się, że w najbliższy dzień roboczy już będzie zaakceptowany. Zgodnie z informacją na stronie XTB, obniżona stawka podatku 15% obowiązuje mnie od początku lutego. Muszą przyznać, że timing jest idealny, bo przed spodziewaną korektą, która powinna otworzyć kilka okien transakcyjnych na amerykańskich spółkach.