Ile kosztuje transfer USD do i z XTB?

21.01.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Ponieważ XTB oferuje nam już formularz W8BEN, postanowiłem sprawdzić, jak wygląda kwestia zasilenia rachunku w XTB dolarami. Chciałem jednocześnie sprawdzić, jak wygląda kurs przewalutowania złotówek na dolara i koszt przelewu SWIFT w dolarach z XTB na rachunek dolarowy w mBank, ale po kolei.

Zasilenie rachunku dolarowego w XTB

Akcje zagraniczne możemy kupić w XTB za złotówki z konta realnego w PLN lub otworzyć sobie kolejny rachunek realny w USD. To nic nie kosztuje, więc tak zrobiłem. Mam teraz 2 rachunki realne: PLN i USD. Pozostała kwestia zasilenia rachunku dolarowego. Z tego, co się zorientowałem, przelewy walutowe wychodzące SWIFT w USD są dość drogie.

mBank, w którym mam rachunek osobisty, pobiera za przelew dolarowy 0,35% prowizji, nie mniej niż 25 zł i nie więcej niż 200 zł. Jeśli chciałbym przesłać np. 10 000 USD do XTB lub innego banku, taka operacja kosztowałaby mnie 10 000 USD * 0,25%, czyli dokładnie 35 dolarów, co daje wg kursu 4 zł kwotę 140 zł w samej prowizji.

Czy możemy to jakoś obejść? Ja zrobiłem to z wykorzystaniem Revolut, który zwykle oferuje konkurencyjny kurs. W moim przypadku  w momencie dokonywania operacji za 1 USD zapłaciłem 3,9643 zł (17.01.2022).

Zasilenie rachunku dolarowego zrobiłem przez PayU, ale niestety obowiązuje prowizja 0,95%, która w moim przypadku (testowo zasiliłem rachunek kwotą 42,55 USD) wyniosła 40 centów. XTB pobrało więc z Revolut kwotę 42,95 USD. Kwota błyskawicznie pojawiła się na rachunku dolarowym w XTB.

I tu ważna uwaga. Jeśli macie kartę Revolut i w aplikacji otworzycie sobie powiązany z kartą rachunek USD, na który przewalutujecie kwotę X ze złotówek, to robiąc obciążenie karty poprzez PayU w pokoju inwestora XTB, to środki Revolut pobierze z rachunku złotówkowego i dokona przewalutowania. Kurs będzie identyczny, jakbyście to w aplikacji zrobili ręcznie. Czemu tak się dzieje? Revolut działa w ten sposób, że pobiera środki z rachunku w walucie kraju, w którym aktualnie dokonujecie płatności. Jeśli pojedziecie do Grecji i chce zapłacić Revolutem za śniadanie w knajpie, to mając powiązany rachunek w euro i środki na nim, z tego rachunku zapłacicie. Ponieważ obciążenia dokonywałem w Polsce, to Revolut obciąża powiązany rachunek w PLN i robi przewalutowanie, a nie ściąga środki z zasilonego rachunku USD.

Wniosek jest taki, że jeśli siedzicie aktualnie w Polsce i chcecie użyć Revolut do zasilenia konta dolarowego w XTB, to po prostu zasilacie w aplikacji konto złotówkami i obciążacie kartę Revolut.

Transfer USD z XTB do mBank

Zanim zrobiłem wypłatę z XTB, dopytałem w obsłudze klienta mBank, czy zostanę obciążony jakąś prowizją za przelew SWITF przychodzący w USD na konto dolarowe w banku. Pracownica banku odpisała, że przelewy przychodzące są bezpłatne. No to przetestowałem. Z XTB (W8BEN w XTB) zleciłem transfer dolarów z konta dolarowego na rachunek dolarowy w mBank. Otwarcie takiego rachunku w ramach konta osobistego (nie firmowego) jest darmowe.

Co ciekawe, XTB za wypłatę z konta PLN poniżej kwoty 500 zł pobiera prowizję, ale wypłata kwoty 42,55 USD z konta dolarowego nic mnie nie kosztowała, a jest to kwota znacznie poniżej 500 zł po przeliczeniu. Nie wnikam w powody, tylko korzystam, póki mogę. Przelew zleciłem w poniedziałek 17 stycznia i środki zostały zaksięgowane dopiero w czwartek po godz. 13:00. Przelewy zagraniczne SWIFT idą znacznie dłużej od krajowych, bo ok. 3 dni robocze. W tą stronę przelew był zupełnie bezpłatny, a biorąc pod uwagę banki pośredniczące zastanawiam się, kto wziął na siebie koszt tego przelewu. Mnie na razie mBank nie obciążył, ale może zrobi po kilku dniach roboczych od zaksięgowania środków. Zaczekam, zweryfikuję i dam znać w komentarzu za kilka dni.

Wnioski końcowe

Powyższy sposób zasilenia konta dolarowego w XTB jest dość szybki i kosztuje 0,95% prowizji po stronie XTB za PayU. Okazało się jednak, że można zrobić to jeszcze wygodniej i taniej 🙂

Czy wiecie jaki kurs przeliczeniowy miał XTB w dniu wymiany – przypomnę 17 stycznia 2022? Wynosił 0,2520 USD za 1 zł. Revolut z kolei miał kurs 0,2526 USD za 1 zł. To oznacza, że Revolut jest korzystniejszy tylko o 0,0006 dolara na każdej złotówce (aktualny kurs to 0,2505 dolara za 1 zł)!

Podsumowując, jeśli uwzględnimy prowizję 0,95% za PayU, to nie opłaca się kombinować. Najlepiej po prostu zasilić konto złotówkowe w XTB szybko i bez żadnej prowizji złotówkami i kupować akcje zagraniczne za złotówki. XTB przeliczy je na waluty (USD, GBP) po korzystnym kursie, a wszystkie transfery w złotówkach są błyskawiczne i bez prowizji.