KGHM po 100 zł już prawie…

13.05.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Ostatnią analizę KGHM Paweł umieścił na blogu 28 kwietnia 2022 przy kursie ok. 141 zł. Dziś cena wynosi już 114 zł i to wcale nie musi być koniec spadku.  Kilka razy wspominaliśmy na blogu, że optymalnym poziomem odkupu/zakupu akcji KGHM może być poziom ok. 100 zł. Dokładnie tak, jak szacowaliśmy zejście CD Projekt (akcje CDR) do ok. 100 zł. Na tamten czas mało kto wierzył, że te dwa scenariusze w dużym stopniu się zrealizują. Czy to już koniec spadków? Czy zaczyna się hossa na KGHM? Postaram się opowiedzieć na tak postawione pytania.

KGHM i surowiec (miedź)

KGHM jest bardzo mocno skorelowana z kursem miedzi, ale również srebra. Jeśli spojrzymy na wykresy KGHM i srebra w ujęciu miesięcznym, to zobaczymy całkiem dobrą korelację. Szczególnie wyraźnie widać zbieżność mocnych zwyżek surowca i spółki.

Korelacja srebra i kursu KGHM
Korelacja srebra i kursu KGHM

Jeśli założymy że srebro ma potencjalnie możliwość spadku do wsparcia (żółta strefa), to daje nam jeszcze spory potencjał spadku KGHM. Oczywiście nie oznacza to liniowej przeceny. Po drodze będą korekty wzrostowe, a i sama skala spadku może być mniejsze ze względu na to, że w tle może być widoczny proces akumulacji akcji przed hossą.

Korelację widać tak w przypadku miedzi.

Kurs KGHM i cena miedzi
Kurs KGHM i cena miedzi

Gdyby miedź w ramach żółtej strefy przeceniła się ok. 50% od szczytu, to przełożyłoby się negatywnie na kurs KGHM. Ponownie z zastrzeżeniem, nie nie musi to być skala 1:1. Zauważmy, że w stosunku do srebra, miedź jakby dopiero zaczęła większą korektę. Na surowiec bardzo duży wpływ ma sytuacja w Chinach i popyt na miedź w tym kraju. A tam na razie są lockdowny, co wpływa na wycenę miedzi.

Kiedy kupić akcje KGHM?

W ramach naszej strategii LTTM funkcjonuje taka zasada, że pierwszy dołek lepiej odpuścić. Skąd się wzięła. Najczęściej pierwszy dołek i skorelowane z nim wysokie (często rekordowe) wolumeny wyznaczają koniec fali 3 w impulsie spadkowym. Kupując w takim miejscu w długim terminie i tak pewnie zyskamy. Jednak pozwolimy się złapać w falę 4, w której często schodzi fala B poniżej dołka fali 3.

Analiza wolumenu KGHM
Analiza wolumenu KGHM

W powyższym kontekście całkiem niezłym miejscem do zakupu KGHM wydaje mi się żółta strefa w okolicy 100 zł, ale nie w tym momencie (punkt 2). Lepiej zaczekać na kolejny test wsparcia po wzroście, który według mnie będzie korektą. Dlatego punkt 3 może być naszym oknem transakcyjnym.