Kilkuprocentowa przecena przed nami

05.07.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Małymi krokami zbliżamy się do momentu, w którym rynek będzie wykazywał coraz większą nerwowość. Nie mówię na tym etapie o odwróceniu, lecz o przecenie rzędu kilku procent, wynikającej z położenia rynków w głównych falach korekcyjnych. DAX od początku kwietnia, a zatem już pełne 3 miesiące, znajduje się w fali korekcyjnej. Fala ta jest mieszanką zygzaków.

Analiza DAX

Najważniejsze dla nas jest stwierdzenie faktów. Faktem jest zaś to, co widzimy na wolumenach. Nie wymyślamy projekcji, tylko opieramy się na faktach. Widzimy trzy serie malejących wolumenów (oznaczających korektę), w tym najdłuższą serię w czasie wzrostu (rynek wychodzi nad szczyt, ale wolumen maleje).

Analiza wolumenu DAX
Analiza wolumenu DAX

Daje nam to informację, że rynek jest w korekcie pędzącej lub nieregularnej. Jeżeli będzie to korekta pędząca, spadek (akumulacyjny przed dalszą zwyżką) zatrzyma się nad czerwoną, płaską linią. Jeżeli będzie to korekta nieregularna, zejdziemy pod czerwoną linię. Mówimy zatem o możliwości spadku rynku w rejon 14800 punktów. Dlaczego? Rynek tak już działa, że Ci wszyscy, którzy obecnie grają na wzrost (na malejących wolumenach), powinni w dość szybkim tempie zostać wyrzuceni z rynku poprzez szybką przecenę. Ma być szybko, a zatem na tyle groźnie, żeby Ci wszyscy przyzwyczajeni do mozolnego wzrostu (trwa już 3 miesiące na tych poziomach) pozbyli się w strachu pozycji.

Jak łatwo się domyślić, gwałtownie wzrosną wtedy obroty, pozwalając się zaangażować dużemu kapitałowi w kolejną falkę wzrostu. Na wykresie zaznaczyłem na samym końcu rosnący wolumen. To znak końcowej części wspinaczki, czyli jakaś falka c w wysokiej fali B w korekcie pędzącej lub nieregularnej.

Analiza WIG20

W tym kontekście zwracam uwagę na to, co już wyrysowało się na indeksie WIG20:

Analiza WIG20
Analiza WIG20

Na dwóch spadkowych korpusach prowadzących od szczytu przyrastają nam wolumeny. Ujawnił nam się zatem niedźwiedzi wolumen oraz względem niego na ruchu w górę wolumen malejący (korekcyjny). Wygląda na to, że WIG20 wszedł już w fazę korekty przed DAX. Jeżeli posługiwać się analogią do DAX, to korekta na naszym indeksie na obecnym etapie może się zatrzymać na poziomie ok. 2100 punktów (5-7% od obecnych cen). Zobaczmy po wolumenach, czy ma to rację bytu:

Analiza kontraktów WIG20
Analiza kontraktów WIG20

Ponieważ ruch od strefy 1800 punktów idzie w górę mieszanką zygzaków, a nie impulsem wzrostowym, mamy właściwie dowolność kształtowania się korekty (w tym sensie, że np. w czasie korekty nie ogranicza nas położenie impulsu fali 1, gdzie fala korekcyjna nie powinna schodzić poniżej jej szczytu).

Nasz LTTM za to podpowiada, że najbliższy na WIG20 istotny dołek, który można bronić, jest położony właśnie na poziomie 2100 punktów. Nie zdziwię się zatem, jeżeli zostanie przetestowany.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na najistotniejszą rzecz,  czyli większy strukturalny problem naszego rynku. Jest wciąż rynkiem słabym (i słabym pozostanie). Jako gospodarka zmagamy się z coraz niższą populacją (konsumpcja wewnętrzna nam nie pomoże). Maleje więc pole dla rodzimych firm do rozwoju. Do tego nasza gospodarka nie jest innowacyjna. Nie napływa do nas kapitał zainteresowany długoterminowymi zyskami wynikającymi z rozwoju, czy potencjału ludzi. Za to chętnie napływa do nas kapitał, który skorzysta na wzroście inflacyjnym takich gospodarek, jak nasza.

Z powodzeniem możemy zatem przeżyć hossę podobną do lat 2003-2007, ale po tym sugerowałbym rozglądanie się za rynkami, które nie mają takich mankamentów, jak powyżej wymieniłem.

Tymczasem zobaczmy, że nasz rynek owszem rośnie, ale wzrost odbywa się na wolumenach malejących, które są przerywane wolumenami rosnącymi. Mamy więc w górę generowane ruchy ABC, będące korektami:

Układ fal Elliotta na WIG20
Układ fal Elliotta na WIG20

Może się na obecnym etapie wydawać, że skoro są to korekty ABC, to potencjału nie ma. Chciałbym w tym miejscu wskazać, że w poprzednim cyklu inflacyjnym również zaczynaliśmy wzrost od zygzaków ABC, a skończyło się ostatecznie na silnym impulsie wzrostowym:

Analiza WIG20
Analiza WIG20

W dłuższym terminie ruch może wyglądać jak poniżej, a pokazuję go tylko dlatego, aby uzmysłowić Czytelnikom, że nasza GPW w rzeczywistości tylko okresowo, w cyklach inflacyjnych, nadaje się do skutecznego inwestowania. W pozostałym czasie warto być na innych rynkach:

Analiza WIG20
Analiza WIG20