Konto IKE/IKZE w XTB i inne nowości

31.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Konto IKE/IKZE w XTB

Konto IKE/IKZE w XTB, obligacje i social trading w 2024. Co by nie mówić o XTB, to zdecydowanie przoduje w ciągłym udoskonalaniu swojej oferty. Zaczęło się od realnego wolumenu na wybranych instrumentach i braku prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie. W 2024 roku otrzymamy kolejne funkcjonalności. Co lepsze, oferta zaczyna być coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów dywidendowych i pasywnych. Przyjrzymy się planom XTB na 2024 rok.

Świetny 2023 rok dla XTB

Spółka zaprezentowała szacunkowe wyniki za Q4 2023 i ubiegły rok. Udało się poprawić wyniki względem 2022 roku, choć tylko w przypadku przychodów możemy mówić o 2-cyfrowej dynamice wzrostu.

W całym 2023 roku spółka wypracowała skonsolidowany zysk netto na poziomie 791,3 mln zł wobec 766,1 mln zł rok wcześniej (+3,3%). Przychody z działalności operacyjnej wyniosły 1 588,2 mln zł, wobec 1 444,2 mln zł na koniec 2022 roku (+10%). Spółce udało się pozyskać nowych klientów, a ich liczba wzrosła o blisko 312 tys. Tym samym łącznie XTB ma już 897 tys. klientów. Na koniec 2023 roku wg szacunków KDPW spółka prowadziła prawie 211 tys. rachunków z dostępem do GPW. Najwięcej ma mBank, a XTB jest na drugim miejscu, wyprzedzając Pekao.

Wyniki minionego roku pokazują, że obrana przez nas strategia pozwala osiągać powtarzalne, i przede wszystkim satysfakcjonujące, wyniki. Zwróciłbym uwagę na to, że oprócz rekordowego skumulowanego zysku netto osiągnęliśmy najwyższą w historii liczbę aktywnych klientów. To pokazuje, że nasza platforma staje się pierwszym wyborem dla każdej osoby chcącej zarządzać swoimi oszczędnościami – komentuje Omar Arnaout, prezes zarządu XTB.

Konto IKE/IKZE w XTB

Na to chyba wszyscy inwestorzy dywidendowi i pasywni czekali. Wreszcie broker odpali konto IKE oraz IKZE. Ma się to stać w III kwartale 2024 roku. Podobnie do oferty BOŚ, będzie można inwestować w tych kontach w akcje zagraniczne. Najfajniejsze jest to, że w w IKE/IKZE nadal obowiązywać będzie brak prowizji od transakcji do kwoty 100 tys. euro obrotu miesięcznie.  Będzie też możliwość przewalutowania środków, choć nie wiem jeszcze, z jaką prowizją się to będzie wiązać.

W BOŚ aktualnie 3 wymiany w IKE i 3 wymiany w IKZE są bezpłatne w roku. To oznacza łącznie 6 darmowych przewalutowań. Czy w XTB będzie podobnie? Na ten moment koszt przewalutowania w XTB to 0,5%, Być może z uwagi na brak prowizji od transakcji, o którym wspomniałem powyżej, nie będzie w XTB darmowej wymianu walut wzorem BOŚ. Czas pokaże.

Obligacje w XTB

W ramach nowej oferty inwestorzy zyskają możliwość inwestowania w obligacje.

Celem jest poszerzenie oferty z kategorii fixed income i zaoferowanie klientom możliwości inwestycji w obligacje ze stałym oprocentowaniem już od niskich kwot – dzięki wykorzystaniu mechanizmu analogicznego jak w przypadku akcji ułamkowych (minimalna kwota zależna od waluty konta inwestycyjnego: 10 EUR) – informuje XTB.

Social trading w XTB

Inne plany XTB zakładają uruchomienie usługi social trading (inwestowanie społecznościowe), czyli możliwości naśladowania ruchów innych inwestorów i spekulantów. To usługa znana z innych platform, m.in. eToro.

XTB zapowiada w tym kontekście m.in. rankingi najlepszych inwestorów, kategoryzowanie inwestorów pod względem podejmowanego ryzyka oraz powiadomienia o dokonywanych ruchach. Brzmi to dość interesująco pod warunkiem, że zostanie zapewnione bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami KNF. Ciekaw jestem również technicznego aspektu tej funkcjonalności.

Czy będziemy dostawać powiadomienia w platformie o wykonywanych transakcjach przez naśladowanego tradera bez opóźnień? Może transakcje tradera, którego obserwujemy, będą automatycznie wykonywane na naszym koncie maklerskim. Nie sprawdzałem, jak taka usługa działa na wspomnianej platformie eToro. Jeśli macie to sprawdzone, to podzielcie się wrażeniami w komentarzu.

Podsumowanie

Z powyższych funkcjonalności zdecydowanie najbardziej oczekuję konta IKE/IKZE, a w drugiej kolejności social tradingu. XTB zamierza jeszcze wprowadzić portfel wirtualny z kartą XTB, ale to już produkt bardziej masowy. Mam wystarczająco kart różnego typu w portfelu i kolejna nie jest mi potrzebna.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.