Pepco zbliża się do ceny z debiutu

13.01.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Analizując dowolny walor na rynku, warto oznaczyć sobie strefy popytowe i strefy podażowe. Są one wyznaczane przez aktywności Smart Money, które możemy dostrzec w postaci wyróżniających się wolumenów. Rzeczą świetną jest sytuacja, w której mamy do czynienia tylko i wyłącznie z dominacją popytu – możemy wtedy bez problemu poszukiwać miejsc do dołączenia się do zwyżki. Jeżeli jednak na rynku występuje podaż, sytuacja może nie okazać się tak prosta. Zobaczmy na przykład PEPCO.

Spółkę obserwujemy. Nie wydaje nam się, aby mogła powtórzyć sukces Dino (akcje Dino). Jeżeli jednak inwestorzy zadecydowaliby inaczej, nie będziemy się przecież spierać i akcje z dominacją popytu zakupimy. Na obecnym etapie mamy widoczne dwa wyróżniające się wolumeny:

  • Ten z debiutu, w którym bez żadnych wątpliwości zwyciężył popyt (mamy pełny, wzrostowy korpus).
  • Drugi pochodzi z 17 grudnia ubiegłego roku, gdzie próba wzrostu (górny cień) zakończyła się sprowadzenie ceny do parteru. Zwyciężyła tutaj podaż.
Analiza Pepco
Analiza Pepco

Moim zdaniem sprawa wygląda następująco:

  • Jeżeli duzi inwestorzy będą bronić wzrostowy korpus z debiutu, to bardzo dobrze – mogą oni wygenerować wzrost. Będziemy mówić o utrzymaniu poziomów z debiutu. W takim przypadku do pokonania pozostanie podażowa strefa, zaznaczona 'różowym’ kolorem na wykresie. Wynika ona bezpośrednio z działania podaży na omówionej świecy. Jeżeli obronimy wsparcie i pokonamy opór, cena akcji nie będzie miała oporów do wzrostu. Sytuacja dobra dla nas.
  • Za sprawą podażowego korpusu z różowej ramki mamy aktualnie spadek i docisk podaży. Jeżeli wsparcie wynikające (żółta strefa) z silnej świecy z debiutu nie utrzyma się, spółka straci potencjalną atrakcyjność inwestycyjną. Z czego to będzie wynikać? To bardzo proste – spadek pod żółtą strefę sprawi, że absolutnie wszyscy, którzy zainwestowali w akcje od debiutu na giełdzie, będą na stracie. Będą oni skłonni do pozbywania się akcji, co nikomu grającemu na zwyżkę nie jest na rękę. Dlatego takimi akcjami w takim przypadku stracimy zainteresowanie.