Program lojalnościowy PZU to krok w dobrą stronę

21.04.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Pamiętacie akcję Orlen w portfelu? Ten program lojalnościowy został całkiem dobrze przyjęty przez inwestorów indywidualnych. W tym tygodniu dowiedziałem się, że podobną inicjatywę ma PZU.

Uważam, że zdecydowanie zbyt mało spółek giełdowych wdraża zachęty do długoterminowego trzymania ich akcji przez przeciętnego Kowalskiego. Inna sprawa, że sama GPW nie zachęca do lokowania oszczędności w akcje i dywidendy. O barierach i ryzykach systemowych oraz mentalności Polaków długo moglibyśmy dyskutować. Na ten moment cieszmy się, że kolejna duża spółka giełdowa z udokumentowaną historią dywidend stara się zachęcić Polaków do kupowania akcji.

Na czym polega program lojalnościowy PZU?

W skrócie jest to pakiet zniżek w zamian za posiadanie w portfelu akcji PZU (akcje PZU). Ten warunek bez problemu spełniam, bo w swoim i żony portfelu mam całkiem sporo akcji tej spółki. Spółka jest też w portfelu emerytalnym i dywidendowym PPCG Stock.

Do programu przystąpiły na razie 3 biura maklerskie: Alior, BOŚ, Pekao (akcje Pekao). Ten ostatni mnie nie dziwi, bo to w końcu część grupy PZU.

Moje akcje PZU
Moje akcje PZU. Źródło: https://www.pzu.pl/mojeakcje

Co dostajemy w zamian za posiadanie akcji PZU? Dla mnie najważniejsze są zniżki na ubezpieczenia. Co prawda nie ubezpieczam domu w PZU, ale już każdy wyjazd wakacyjny za granicę wiąże się dla mnie z zakupem ubezpieczenia turystycznego Wojażer. Jakoś ich pakiet względem ceny najczęściej mi odpowiada. Biorąc udział w programie, mam 10% zniżki na to ubezpieczenie.

Udział w programie to też zniżki na członkostwo w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (50-100%). Są to zniżki jednorazowe na roczne uczestnictwo. Są też jakieś konkursy z nagrodami, co też mnie nie interesuje.

Jak przystąpić do programu?

Jest to banalnie proste, ale przejdźmy sobie to krok po kroku. Instrukcja na stronie Moje akcje PZU rozbija proces na 5 kroków:

  1.  Zaloguj się do serwisu Biura Maklerskiego Pekao, serwisu Biura Maklerskiego Alior Bank lub serwisu Domu Maklerskiego BOŚ.
  2.  Złóż odpowiednie oświadczenia.
  3.  Wybierz przycisk „ZAPISZ I WYLOGUJ” – system automatycznie przekieruje Cię do serwisu Moje Akcje PZU.
  4.  Wypełnij formularz i wybierz przycisk „ZAREJESTRUJ SIĘ”.
  5.  Kliknij w link aktywacyjny w otrzymanym e-mailu.

No to zacznijmy. Na początek jako użytkownik bossa.pl natrafiłem na drobny problem. Zgodnie z punktem 1 powinienem zalogować się do serwisu BOŚ i w zakładce Dyspozycje wybrać Inne. Tak przystępujemy przykładowo do programu Orlen w portfelu. Niestety nie tym razem.

Trzeba się bowiem zalogować dedykowanym linkiem, który znajdziecie na stronie BOŚ: https://bossa.pl/oferta/moje-akcje-pzu

Od razu jesteśmy przekierowani do oświadczenia, które wystarczy jedynie zaakceptować zielonym przyciskiem na samym dole.

Oświadczenie BOŚ PZU
Oświadczenie BOŚ PZU

Po zapisaniu jesteśmy wylogowaniu i przeniesieni do serwisu Moje akcje PZU zgodnie z punktem 3. Od tego momentu postępujemy już według instrukcji. Cały proces to ok. 2-3 minuty. Po zakończeniu rejestracji otrzymujemy taki oto komunikat.

moje akcje pzu

Czekamy na link aktywacyjny (ja czekałem niecałą minutę) i cały proces jest zakończony. Po zalogowaniu z linkiem aktywacyjnym mamy na samej górze komunikat o weryfikacji liczby akcji w portfelu. Z tego co wiem, minimalna ilość akcji wymaganych do uczestnictwa w programie to  100 sztuk. Według ceny z dnia 20.04.2023 to kwota 3859 zł.

Podsumowanie

Jeśli do tego programu PZU dołoży w tym roku dywidendę na poziomie min. 2 zł, to będzie to bardzo mocna pozycja w moim portfelu dywidendowym. Może nie mamy tu wysokiej dynamiki wzrostu dywidendy, ale za to jest regularnie wypłacana, a ubezpieczyciel to stabilny i bezpieczny biznes. Z punktu widzenia długoterminowej inwestycji i oszczędzania na emeryturę to spora zaleta.