Tesla w kosmosie i przewaga podaży

14.07.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Chyba nie ma przesady w stwierdzeniu, że Tesla jest już w kosmosie. Na poniedziałkowej sesji 13 lipca 2020 (data warta zapamiętania), kurs Tesli osiągnął pułap 1800$. Kapitalizacja spółki sięgnęła tym samym 321 mld dolarów. W ten sposób Tesla stała się 10 największą spółką na amerykańskim parkiecie.

Akcje zanotowały niezwykłą dynamikę wzrostu w ciągu ostatniego roku. Urosły ponad 300%. Są też ciekawym studium przypadku zagrożenia shortowaniem spółki w silnym trendzie wzrostowym. Od dłuższego czasu stoimy na stanowisku, że rynek akcji nie jest miejscem na spekulację i grę na spadki. Zwłaszcza po silnych sygnałach akumulacji, które były na Tesli.

Tesli jest już większa niż Toyota i stała się najbardziej wartościowym (pod względem kapitalizacji rynkowej) producentem samochodów na świecie. Świetne zachowanie Tesli na rynku akcji to m. in. efekt pobicia prognoz sprzedaży. W drugim kwartale 2020 roku prognozowano, że sprzedaż 72 000 aut, tymczasem udało się wypchnąć w rynek prawie 91 000 samochodów. To jednak tylko jeden element składowy szaleńczego rajdu akcji Tesli.

Czwarty kwartał zysku z rzędu i wejście do SP500

Cena akcji poszybowała w kosmos, gdyż spółka zaraportowała czwarty zyskowny kwartał. To kwalifikuje spółkę do wejścia w skład indeksu SP500. Powinna tam być z racji swojej kapitalizacji. Teraz jednak spełnia także warunek formalny. To jednak też zagrożenie, bo właśnie takie oczekiwanie może w większym stopniu napędzać zwyżkę kursu niż rzeczywiste fundamenty.

Wejście Tesli do SP500 wymusi na zarządzających funduszami ETF opartymi na indeksie SP500 do uzupełnienia portfeli o Teslę. To jeszcze bardziej oderwie wycenę rynkową od fundamentów. Być może właśnie na to czeka kapitał spekulacyjny, by zrealizować spektakularne zyski. Płynność będzie gigantyczna, gdy ETF replikujące SP500 zaczną kupować Teslę przy aktualnym kursie.

Analitycy o Tesli

Według różnych instytucji i analityków Tesla jest znacząco przewartościowana. Analitycy Morningstar uważają, że o 91%. Według nich wycena rynkowa akcji, która oddaje faktyczne fundamenty spółki to ok. 730$. Zapamiętaj tą cenę, bo jeszcze do niej wrócimy w dalszej części artykułu.

Podzielone są też zdania co do udziału rynkowego Tesli w produkcji samochodów elektrycznych. Rośnie im konkurencja. Analitycy ARK szacują, że w pierwszej połowie 2020 roku udział Tesli w rynku aut elektrycznych w Chinach dobije do 21%. To imponujący wzrost w stosunku do 6% w 2019 i zaledwie 2% w 2018. Dynamika idzie w setki procent rok do roku.

W skali globalnej udział Tesli wzrósł o 300 punktów bazowych z 23% do 26% w ciągu roku. Jednak konkurencja nie śpi, stąd prognoza, że w 2024 roku ich udział będzie na poziomie 19%.

Analiza wykresu Tesli metodą VSA

Tesla oprócz kosmicznej kapitalizacja jest też najchętniej shortowaną spółką. Dane od S3 Partners wskazują, że shorty na Teslę są największą krótką pozycją na jakiejkolwiek amerykańskiej spółce w historii. Shorty na Teslę mają wartość ok. 19 mld $. I tu dochodzimy do sedna. Na wykresie dziennym Tesli w poniedziałek pojawiła się na nowym szczycie ogromna przewaga podaży. Jest to jednocześnie warunkowy sygnał sygnał sprzedaży według naszej strategii LTTM 2.0.

 

Jeśli przeanalizujemy wykres od początku 2020 roku, to w lutym pojawiły się rekordowe obroty na wzrostowej szpulce po luce hossy. To był sygnał silnej dystrybucji. Nie był to jeszcze sygnał sprzedaży. Na kolejnej świecy wszedł popyt i poszła fala wtórna . Gdy popyt się skończył, zeszła głęboka korekta. To był moment triumfu shortujących Teslę, którzy uważali, że ten balon pękł.

Tymczasem duże kapitał pozbierał podaż i na wykresie w różowej strefie masz sygnał kupna. Efektem była zwyżka kursu o ponad 300% z grubo poniżej 500 $ do ok. 1800 $ w poniedziałek.

Tym razem sytuacja jest jednak zupełnie inna. Nie tylko na Tesli jest najwięcej shortów, ale też na historycznym szczycie mamy silną przewagę podaży i sygnał sprzedaży.Do tego hiperbola wzrostowa zrobiła wystarczająco miejsca na realizację zysków do dołka LTTM 2.0.

Pamiętasz poziom 730 dolarów z szacunków analityków. Otóż jest to niewiele wyżej niż dołek LTTM na ok. 680 dolarów.

Co dalej z Teslą i czy warto grać na spadek?

Podsumowując cała sytuację, mamy w tym momencie gigantyczny zrzut akcji na nowym szczycie i rekordowy poziom shortów na Tesli (ok. 19 mld $). Mamy też realną perspektywę wejścia spółki do indeksu SP500. To wymusi z kolei zakupy ze strony instytucji, którą będą musiały uzupełnić portfele o akcje Tesli.

Nie znam ram czasowych wejścia Tesli do SP500, ale realny wydaje mi się następujący scenariusz. Schodzi dynamiczna korekta w stronę dołka LTTM na poziomie ok. 680 $. Z racji bardzo dużego udziału krótkich pozycji na akcjach Tesli, na poziomie 680 dolarów i niżej część grających na spadek będzie realizować zyski, a pewnie jeszcze więcej inwestorów doważy krótkie pozycje. Instytucje z kolei dzięki ogromnej płynności zapakują akcje Tesli do swoich portfeli w związku z wejściem spółki do SP500. Gdy skończy się podaż, a Smart Money zapełnią worki, zacznie się zwyżka, która zmusi grających na spadek do redukcji lub zamknięcia rekordowych krótkich pozycji. Biorąc pod uwagę wartość shortów, zamknięcie nawet tylko części z nich napędzi kolejną silną falę wzrostową, gdy spółka już wejdzie do indeksu SP500.

Na razie to tylko scenariusz, ale w kontekście mechaniki rynku i typowego zachowania inwestorów wydaje mi się bardzo prawdopodobny. Czas pokaże, jak będzie. Na pewno chętnie zobaczę, jak to zostanie rozegrane.

P.S. Chcesz poznać naszą strategię inwestycyjną opartą na VSA? Zapisz się na bezpłatny newsletter. Otrzymuj analizy spółek oraz praktyczne porady z zakresu mechaniki rynku i psychologii inwestowania. Skorzystaj z formularza pod artykułem, odbierz darmowy e-book i kod rabatowy -50% na start.

Poznaj 7 korzyści premium

  • 3 portfele inwestycyjne: IKE, podstawowy, dywidendowy
  • Sygnały transakcyjne e-mail/SMS na bazie autorskiej strategii LTTM
  • Codzienny komentarz giełdowy
  • Artykuły i analizy premium na blogu
  • Informacje o oknach transakcyjnych na akcjach/indeksach
  • Błyskawiczna reakcja na pytania (od 9 do 17)
  • Gwarancja satysfakcji 30 dni