Automatyczny dochód pasywny z giełdy

12.10.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Po ostatnich 2 wiadomościach mailowych do mnie, mam takie przypuszczenie, że nie każdy rozumie ideę inwestowania w formie posiadania aktywów dających regularny i rosnący dochód pasywny.

Dynamika wzrostu dywidendy

Na tapetę weźmiemy realną spółkę, której nazwy teraz nie podam. W tej chwili na rynku kosztuje ona ok. 25 dolarów i dla naszych rachunków taką wartość przyjmijmy. Do dyspozycji mamy 5000 zł. Zamieniamy to na dolary po bieżącym kursie, który w zaokrągleniu wynosi 5 zł za jednego dolara. Kupiliśmy 1000 dolarów. Pomijając prowizję maklerską, zakupiliśmy za 1000 dolarów 40 sztuk akcji (25 dolarów za akcję).

Mamy zatem 40 jednostek akcji. Kupione na lata, bez względu na to, ile wynosi obecnie jej wycena akcji i ile będzie wynosić w przyszłości. Co do zasady jednak napiszę, że jeżeli wartość dywidendy podnoszona jest z czasem, to proporcjonalnie rośnie cena akcji danej spółki.

Arkusz prognozowanych dywidend przed nami:

Harmonogram wypłaty dywidend
Harmonogram wypłaty dywidend

Jak rośnie Twój dochód pasywny?

Dotychczas spółka wypłaca dywidendę 4 razy do roku. W 2022 roku wynosiła ona 25 centów na kwartał. Zauważmy, że wraz z każdym rokiem, wartość wypłacanej dywidendy rośnie.

Na koniec tego roku otrzymamy 11,96 dolara za 4 kwartał minus podatek 19%. Podobnie będzie przez kolejne 3 kwartały. Na koniec przyszłego roku otrzymamy 14,28 dolara za 4 kwartał. Podobnie będzie przez kolejne 4 kwartały.

Jeżeli przeskoczymy prosto do 4 kwartału 2026 roku, to zgodnie z prognozą powinniśmy już otrzymywać kwartalnie 19 dolarów minus podatek 19%.

Nasz dochód brutto w ciągu kilku lat wzrósł o jakieś 58% i im więcej lat to potrwa, tym większy będzie wzrost i tym większą kwotę będziemy posiadać w naszym kwartalnym zestawieniu dochodów. A pamiętajmy, że otrzymywane dywidendy możemy przecież reinwestować, jeszcze mocniej zwiększając dochód pasywny.

Zauważmy też, że na samym początku nasz kapitał dawał nam (11,96/1000) dokładnie 1,196% zwrotu kwartalnego z kapitału brutto. Jeżeli przeliczymy to na rok, to wyjdzie nam 4,78%’. Jeżeli jednak odczekamy kilka lat, zobaczymy, że rocznie otrzymamy już 76 dolarów, czyli 7,6% zwrotu. To wzrost o ponad 58%. Jeżeli odczekamy kolejne kilka lat, to zwrot będzie wynosił znacznie ponad 10%. Z czasem dobijemy do 20%.

Wnioski końcowe

Zrobiłem kalkulację, aby każdy miał możliwość realnego zastanowienia się, co i jak robić z własnym kapitałem. Jeżeli bowiem przeskoczymy mentalnie to, że cena akcji w przypadku regularnie wypłacanego dochodu pasywnego nie ma praktycznie znaczenia, to uwolnimy umysł do potencjału zarabiania na rynkach dzięki dywidendom.

Dojdziemy nawet do wniosku, że im cena akcji jest niższa (przy regularnie rosnącej dywidendzie), to tym lepiej dla nas. A to dlatego, bo w fazie budowania dochodu, przez reinwestycję dywidend czy dokupywanie akcji, będziemy ich posiadać znacznie więcej. Nasz dochód będzie zatem proporcjonalnie szybciej rósł.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.