Pierwsza faza bessy na KGHM za nami

17.05.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Bessa dzieli się zazwyczaj na 3 etapy. Pierwszym jest naturalnie spadek. Ludzie nie wierzą w bessę, więc spadki wydają się okazją inwestycyjną. Kupują akcje. Skutkiem tego jest odreagowanie rynku, będące drugą fazą bessy. Po odreagowaniu nadchodzi trzecia faza bessy, która jest najważniejsza. To na niej rynek leci najmocniej, siadają wszystkie nastroje, a ceny na rynku są najlepsze. To też moment na dokonywanie zakupów akcji od tych, którzy je sprzedają. Obecnie jesteśmy prawdopodobnie po etapie 1, a na początku etapu 2, co postaram się zaraz pokazać.

Abonenci strefy premium otrzymali od nas analizę już 12 maja na temat WIG20, na której pojawił się książkowy sygnał kształtowania się dołka. Proponuję tam zaglądnąć, jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił. Ten rodzaj sygnału jest jednym z najmocniejszych i sugeruje kształtowanie się dołka.

Analogiczny sygnał pojawił się na KGHM (akcje KGHM). Na przestrzeni ostatnich lat napisaliśmy już wiele analiz spółki KGHM, bowiem często pojawiają się na niej istotne sygnały. Rozumiemy, że nasz Czytelnik może nie śledzić wszystkiego, a tym bardziej naszego toku rozumowania co do pojedynczej spółki, dlatego nie będziemy teraz wracać do przyszłości, a jedynie zaznaczymy na wykresie najważniejsze zdarzenia:

Wykres KGHM

Analiza wolumenu i fal Elliotta na KGHM
Analiza wolumenu i fal Elliotta na KGHM

Falowe oznaczenie naniosłem jedynie pomocniczo, bo mam świadomość, że niektórzy posługują się falami Elliotta. Dla mnie kluczowe jest to, co wydarzyło się w żółtej ramce. To rekordowe wolumeny na zwyżce po występującym wcześniej niedźwiedzim wolumenie na spadku (niedźwiedzi wolumen pojawił się na fali C w 4). Mamy więc początek rynku niedźwiedzia. Powiększmy teraz wykres od szczytu (czyli sam początek bessy, pierwszą fazę):

Strefa projekcji ceny

Projekcja cenowa KGHM
Projekcja cenowa KGHM

To, co można na obecnym etapie uprawdopodobnić, to że za nami spadek rynku w formie ABC (pierwsza faza bessy). Na wykresie zaznaczyłem w okolicach dołka malejący wolumen, który mówi o kończącej się na tym etapie podaży. To, czego się obecnie spodziewamy, to wejście rynku w drugą fazę bessy. Będzie nią odreagowanie, dla którego roboczo miejsce zrobiłem w ciemno-żółtej ramce.

Dla nas najważniejszy będzie trzeci etap bessy, który nastąpi po ukończeniu korekty. Nie prognozujemy na obecnym etapie, gdzie się zatrzyma (im niżej, tym lepiej). Będziemy skupiać się na wolumenach, aby uchwycić moment największej akumulacji. Ten moment będzie też obszarem, wokół którego będzie się kształtował długoterminowy dołek bessy.