Zanim Czytelnik przeczyta dalszą część artykułu, chciałbym dać jedno zastrzeżenie. Celem mojego wpisu nie jest ocena kryptowalut i sensowności inwestowania w nie. O tym powinna zdecydować analiza moim zdaniem wolumenów na każdej walucie z osobna. Chodzi o pokazanie pewnej patologii, która się w tej sferze narodziła.
Rynek krypto przyciąga oszustów
Śledzimy różne amerykańskie spółki i informacje z nich napływające, a przy tym komentarze różnych analityków. Artykuł przeczytany 30 tysięcy razy, a na pierwszym miejscu komentarz, podbijany przez boty o mniej więcej takiej treści:
Rozumiecie, co chcę przekazać? Rynek ten przestaje być miejscem walki popytu i podaży, a staje się miejscem, w którym różnej maści naciągacze ściągają kapitał od szeroko rozumianego tłumu, w celu dostarczenia dla siebie płynności (prawdopodobnie po to, aby wyjść z pozycji z zyskiem).
Nie ma znaczenia, że nie zarobisz tych kilkuset procent. Możesz zarobić 5%. Zarobiłeś, jeśli na czas wyszedłeś. Problem jest inny, bo te Twoje 10 000 dolarów trafiło na rynek i pozwoliło komuś wyjąć z rynku 10 000 dolarów. W tym właśnie jest problem. Chwilę temu popełniłem wpis na temat kwartalnego wykresu kontraktu na BTC. Może nie widać jeszcze walenia podażą w rynek, ale widać coś dużo gorszego, czyli brak popytu na rynku. Lanie podażą będzie już momentem, w którym nawet popytu na te aktywa nie będzie.
Czy kryptowaluty to już bańka spekulacyjna?
Zestawiam sobie analizę wolumenu (brak popytu) z zachowaniem różnej maści spamerów (kto wie, czy nie opłacanych przez różne instytucje finansowe, bo kto to udowodni), którzy próbują jeszcze ściągnąć popyt na rynek. To wygląda jak trzymanie ceny, aby zarobić jak najwięcej, zanim piramida upadnie.
Czy zatem rynek kryptowalut to już bańka spekulacyjna, jak dotcomy w 2000 roku? Moim zdaniem wiele na to wskazuje. Wysokie wyceny, brak popytu na rynku, który ściągany jest zewsząd, masa kryptośmieci, które mają zarobić majątek, a są dosłownie niczym. To daje mi dużo pesymizmu.
Amazon
Kiedy pękała bańka w 2000 roku, cechowała się ona takimi parametrami, które pokażę na wykresie Amazon, który przetrwał burzę:
Amazon to świetna spółka. Dzisiaj świetna, ale wtedy jednak spadła o ponad 90%.
Bitcoin
Czy podobny mechanizm widzimy na kontrakcie BTC?
Moim zdaniem widzimy. Dlatego zważając na powyższe, proponowałbym na obecnym etapie nie być (potencjalnie) końcowym elementem tego łańcucha pokarmowego.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.