Jest rok 2012. Spółka Microsoft Wypłaca 2,77% rocznie dywidendy. Mija 10 lat, spółka Microsoft wypłaca 0,9% dywidendy (od bieżącej ceny akcji). Co się zmieniło? Spółka w 2012 roku wypłacała 0,68 dolara dywidendy za akcję. Dzisiaj wypłaca już 2,35 dolara za akcję. Dywidenda wzrosła o kilkaset procent.
Szybki wzrost dywidendy to podstawa
Czynnik tempa wzrostu dywidendy jest dla inwestorów kluczowy, bowiem pokazuje zdolność spółki do generowania zysków. W 2012 roku akcje tej spółki można było kupić po 23 dolary. Dzisiaj kosztują 280 dolarów. Wyobraźcie sobie suwak – macie do dyspozycji coś, co ustala tempo wzrostu dywidendy w czasie. Jeżeli wzrost dywidendy wynosi zaledwie kilka procent rocznie, macie bardzo niskie prawdopodobieństwo tego, że cena akcji będzie rosła szybciej, jak kilka procent rocznie. Jeżeli dywidenda rośnie o kilkanaście procent rocznie, macie szansę, że cena akcji również będzie rosła o kilkanaście procent rocznie.
Gdy tempo wzrostu może rosnąć jeszcze szybciej w przyszłości, jest szansa, że rynek będzie to dyskontował tak, jak to ma miejsce obecnie w przypadku spółki Microsoft. Dywidenda na poziomie 0,9% rocznie nie jest duża – wszyscy się z tym zgodzimy. Jeżeli jednak będzie miała zdolność do wzrostu na poziomie 30-40% rocznie, cena akcji nadal będzie rosła. Dlaczego? Bo w tym sensie giełda dyskontuje przyszłość – przyszłe zyski, pompując cenę akcji.

Zarabianie na giełdzie, to zdolność połączenia cierpliwości, posiadania akcji spółki generującej zyski oraz dzielącej się tymi zyskami. Dzisiejsza cena akcji ma niewielkie znaczenie w kontekście tego, w jakim tempie jest ona w stanie generować zyski w przyszłości. Jeżeli znajdziecie spółkę dywidendową, której model biznesowy umożliwia coraz większe zarabianie w przyszłości, nie bójcie się zainwestować w takie akcje. Inwestorzy lubią takie akcje kupować, trzymać i otrzymywać z nich coraz wyższe dywidendy (przy okazji mając coraz wyższą wycenę portfela ze względu na sam wzrost ceny akcji).
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.