Większość inwestorów, którzy interesują się rynkiem amerykańskim i inwestują w amerykańskie spółki dywidendowe, kojarzy dywidendowych arystokratów. To spółki, które wypłacają regularnie rosnąca dywidendę od min. 25 lat. Muszą też spełniać dodatkowe kryteria, od których wolne są spółki, nazywane dywidendowymi czempionami.
Arystokraci i czempioni mają wspólny mianownik, czyli właśnie okres min. 25 lat regularnie wypłacanej rosnącej dywidendy. Arystokraci dodatkowo muszą być spółkami z indeksu SP500 i spełniać kryterium odpowiednio dużej płynności. Tym samym lista czempionów jest większa, co daje nam większe pole wyboru spółek do portfela. Wśród czempionów można zaleźć spółki z aktualną stopą dywidendy powyżej 5%, a nawet powyżej 6%. To już są bardzo wysokie bieżące stopy zwrotu, nawet jeśli porównamy je z polskimi spółkami.
Jak zdobyć listę czempionów? Z pomocą przyjdzie nam znaną już strona Sure Dividend. Może stamtąd pobrać listę na ten moment 147 czempionów. Ostatnia aktualizacja listy z z ok. połowy kwietnia 2022, ale nam to w zupełności wystarczy. Podobnie jak przy arystokratach, arkusz dostaniecie mailem po podaniu swojego adresu. Sprawdźmy zatem dwie spółki z wysoką stopą dywidendy z tej listy. Skorzystam w tym celu z serwisu Gurufocus.
Dywidendowi czempioni
Altria Group (MO)
Spółka może się pochwalić stopą dywidendy na poziomie 6,5% przy kursie ok. 56$. Średnioroczny wzrost dywidendy za ostatnie 5 lat to solidne 8,1%.
Szybka analiza ujawnia jednak podstawowy problem. O ile spółka ma wzrost przychodów, to już mamy wyraźny spadek zysku od 2016 roku. Spadający zysk jest problemem, ale znacznie większym wydaje się być skokowy wzrost zadłużenia.
Od 2018 roku mocno rośnie nam zadłużenie, które nie jest bilansowane posiadaną gotówką. Aktualnie jest to o tyle istotne, że wzrost stóp procentowych powoduje sporo większe obciążenie z tytułu obsługi zadłużenia (wyższe odsetki). W zestawieniu z kurczącym się zyskiem stawia to pod znakiem zapytania utrzymanie dynamiki wzrostu dywidendy w kolejnych latach.
W 2016 roku, gdy spółka miała rekordowy zysk netto ponad 14 mld $, wskaźnik wypłaty dywidendy był na poziomie 32%. W celu utrzymania rosnącej dywidendy przy spadającym zysku, spółka musiała zwiększać wskaźnik wypłaty i na koniec grudnia wyniósł on już 263%. To oznacza, że spółka musiała sięgnąć po dodatkowe środki, by wypłacić wyższą dywidendę (prawdopodobnie kapitał zapasowy).
First of Long Island Corp (FLIC)
To spółka z branży finansowej. Aktualnie stopa dywidendy to solidne 4,4%, a 5-letni wzrost dywidendy to 7,4%. Pod względem procentów Altria wypada lepiej.
Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni! Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00. |
Jeśli przyjrzymy się fundamentom, zobaczymy, że spółka radzi sobie znacznie lepiej od poprzedniczki. Mamy szybki wzrost przychodów przy stabilnych zyskach netto (1). Do tego spada nam zadłużenie, a gotówki w spółce jest więcej, niż wynosi dług (2). To bardzo bezpieczna sytuacja, która pozytywnie wpłynie na przyszłe wypłaty dywidend. Świetnie prezentuje się też stały wzrost przepływów pieniężnych (3). To kolejny argument wspierający wypłatę rosnących dywidend w przyszłości. Do kompletu dostajemy też solidną rentowność, mierzoną wskaźnikiem ROIC (4).
Wskaźnik wypłaty dywidendy na koniec 2021 roku jest na bardzo rozsądnym poziomie 54%. W razie czego spółka może go podnieść, by utrzymać rosnącą dywidendę. Patrząc jednak na fundamenty, wydaje mi się, że nie będzie takiej potrzeby.
Podsumowanie
Lista czempionów, podobnie jak lista arystokratów dywidendowych, jest niezwykle pomocna, bo zdejmuje z nas wstępną selekcję spółek w kontekście stopy i dynamiki wzrostu dywidendy. Jak pokazałem wyżej, resztę pracy musimy jednak wykonać we własnym zakresie i we właściwy sposób, by uniknąć pułapki. Spółka, która dziś wypłaca wyższą dywidendę i historycznie szybciej ją podnosiła, wcale nie musi być najlepszym wyborem do naszego portfela amerykańskich spółek dywidendowych.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.