Cechą szczególną ostatniej dekady na giełdach jest zupełne zaburzenie mechaniki rynku przez banki centralne. Nadpłynność rynków i ogromna ilość gotówki w połączeniu z zerowymi (realnie ujemnymi) stopami procentowymi postawiła inwestorów pod ścianą. Nie opłaca się oszczędzać i inwestować w nic poza akcjami, surowcami i krypto. Tym samym każde spadki są natychmiast kupowane i korekty rozciągają się niemiłosiernie w czasie i zasięgu. Choć dynamiczne w zasięgu, wzrosty impulsowe są relatywnie krótkie w stosunku do czasu trwania skomplikowanych ruchów korekcyjnych.
Fala 4, czyli najczęstszy układ fal Elliotta
Coraz częściej możemy więc zauważyć takie struktury, jak wysokie fale B w 4, które nieraz sporo poprawiają szczyt impulsu, czyli fali 3. Inwestorzy biorą je za kontynuację hossy (fala 5) i niestety są zaskakiwani silnym spadkiem w ramach fali C, która też jest impulsem. To, co dotychczas wyróżniało FX (czy warto grać na FX) i małe interwały, przeniosło się na rynek akcji nie tylko za sprawą polityki monetarnej, ale też powszechności dźwigni finansowej, kontraktów na akcje i krótkiej sprzedaży. Kiedyś to fale hossy i impulsy były rozciągane w czasie i zasięgu, bo nie było innej możliwość, jak gra na zwyżkę. Teraz rządzą korekty.
Analiza fal na MFO
Świetnym przykładem jest długoterminowy wykres w skali W1 spółki MFO. W mojej ocenie mamy tu owszem impuls wzrostowy, ale czasowo znacznie krótszy niż korekta (fala 4). Wolumeny impulsowe to zielony box, czyli fale 1-3.
Wolumeny korekcyjne to czerwony box i czas fali 4 z A, która niemal dobiła do szczytu fali 1 oraz falą B. Ma ona strukturę 3-falową z wewnętrzną falą a, b oraz impulsową c. Pojawiają się już w tej skali świece i wolumeny dystrybucyjne. Moim zdaniem zobaczymy falę C na teraz o nieznanym mi zasięgu. Powinna być dynamicznym impulsem spadkowym. Prawdopodobna wydaje mi się strefa 20-30 zł, co nie zaburzy struktury impulsu wzrostowego, ale i tak jest sporą przeceną. Szczyt fali 3 jest na ok. 43 zł i to może być zasięg całej fali 5 hossy po korekcie. Nie wykluczam, że impuls pójdzie wyżej, ale jeśli chcemy rozegrać jego dokończenie, to pasowałaby nam możliwe najniższa cena po fali C w 4.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.