Quo Vadis Intel?

26.06.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Już dłuższy czas interesujemy się półprzewodnikami, ale nie Intelem, ponieważ pozostał on daleko w tyle za takimi liderami, jak nVidia, MPWR, czy nawet AMD (akcje AMD). Coś się jednak zaczęło zmieniać i Intel zaczyna gonić czołówkę, o czym poniżej.

Intel ostro inwestuje w nowe fabryki

W Polsce stało się głośno za sprawą inwestycji Intela o wartości 4,6 mld dolarów w podwrocławskiej Miękini. Z punktu widzenia krajowych inwestycji wydaje się to całkiem sporo, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że w Kiryat Gat w Izraelu powstanie inwestycja o wartości 25 mld dolarów, a w niemieckim Magdeburgu o wartości niespełna 33 mld dolarów, to nasza krajowa inwestycja wypada całkiem blado.

Zanim przejdę do omówienia tego, co widzę na wykresie cenowym Intela, chciałbym wskazać kilka ciekawostek, które znalazłem w sieci Internet:

  • Polska wcale nie była liderem w pozyskaniu inwestycji. Starania o inwestycję rozpoczęto w 2021 roku, a za sukces w zakontraktowaniu inwestycji odegrały swoją rolę Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Intelowi zaimponowaliśmy przede wszystkim szybkością odpowiedzi oraz sposobem rozwiązywania poszczególnych problemów, które na etapie negocjacji wystąpiły.
  • Fabryka Intela powstanie na działce o powierzchni 285 hektarów w podwrocławskiej Miękini. Region Wrocławia (teren pod fabrykę podzielony jest pomiędzy dwie gminy Miękinię oraz Środę Śląską) zainwestuje w nowe drogi do fabryki, autobusy elektryczne, stację uzdatniania wody i linie wysokiego napięcia. Intel otrzymał pozwolenie na budowanie budynków o wysokości 50 metrów (standardowe ograniczenie do 50 metrów).
  • Inwestycja Intela może pomóc w otarciu fabryki w podobnym miejscu przez TSMC. Rozmowy trwają na ten temat już od ubiegłego roku.
  • Michał Dżoga, krajowy menedżer Intela w Polsce, przekazał (niestety nie mam źródła), że okres budowy fabryki , która stanie w Polsce, może zająć do ok. 3 lat.
  • Krytyczne zapotrzebowanie na półprzewodniki w Europie może zacząć spadać po 2027 roku.
  • Unia Europejska chce przeznaczyć ponad 40 mld dolarów na inwestycje w półprzewodniki, aby uniezależnić się od Azji.
  • Inwestycja Intela w Niemczech i w Polsce (nie wiem, jak w Izraelu) będzie współfinansowana ze wsparcia rządów krajowych (szacuje się, że w 1/3 mniej więcej).

Wiemy już, że Intel w najbliższym czasie zainwestuje ponad 60 mld dolarów. Problem jednak w tym, że ostatni rok nie był dla niego zbyt udany. Jego strata netto wyniosła 2,8 mld dolarów. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez gurufocus.com, Intel posiada w gotówce ponad 28 mld dolarów. Nie będzie miał też problemów z pozyskaniem finansowania ze strony instytucji finansowych.

Co ciekawe, Intel zdecydował się ściąć dywidendę pierwszy raz od zdaje się 1993 roku. Obecnie wydawał na dywidendę już do 6 mld dolarów rocznie. Wielkość wypłat spadnie do 1,5 mld dolarów (0,125 dolara na akcję z 0,365 wcześniej na kwartał). Ciekawe jest również to, że główny szef Intela zdecydował się zmniejszyć swoją pensję o 25%. Obecnie pobiera 180 mln dolarów rocznie. Redukcja w mniejszym stopniu dotknie menedżerów niższego stopnia.

Mamy Intela, który obudził się z letargu, który będzie budował fabryki półprzewodników i który to w okresie mniej więcej 3 lat wejdzie w segmenty półprzewodnikowe, na które jest mocne „ssanie” z rynku. Półprzewodniki przeprowadzają się z Azji do Ameryki i Europy, co zapewni dywersyfikację geograficzną i zmniejszy uzależnienie od Azji w tym strategicznym sektorze.

Analiza wolumenowa wykresu Intel

Jak w tym kontekście kształtuje się wykres cenowy i wolumen? Zobaczmy tylko i wyłącznie wykres miesięczny. Do uruchomienia fabryk pozostało mniej więcej 3 lata, a więc kolejne 36 świec miesięcznych.

Analiza akcji Intel
Analiza akcji Intel

To, co widzimy i co nie pozostawia wątpliwości, to długi biały korpus na rekordowym wolumenie względem tła (z ostatnich kilku lat). Popyt wygrał tutaj na wykresie. W maju rynek spróbował sprowadzić cenę w strefę białego korpusu, ale efekt był taki, że powstała świeca młot. Jest to typowy test wolumenowy.

Wygląda na to, że rynek „kupił” strategię Intela i w najbliższych miesiącach (mimo oczywistego spadku płaconej dywidendy), będzie rozgrywał przyszłość i budowę fabryk półprzewodników. Być może patrzymy właśnie na początek nowego trendu wzrostowego spółki Intel.

Źródła:

https://www.reuters.com/technology/how-poland-snagged-intels-multi-billion-dollar-investment-2023-06-22/

https://www.gurufocus.com/stock/INTC/summary