Długoterminowa analiza Allegro

02.11.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Allegro jest z pewnością ciekawą spółką z segmentu handlu internetowego, posiadającą dużą pozycję w udziale w krajowym rynku. Wiemy, że zadebiutowała drogo, tj. na wskaźnikach wskazujących duże przewartościowanie. Zobaczmy, jak do tej sytuacji podszedł i nadal podchodzi rynek.

Zacznijmy od wykresu miesięcznego, który pokazuje skumulowane zachowanie inwestorów długoterminowych.

Fakt 1: Notowania rozpoczęły się od zbudowania Buying Climax – w analizie VSA jest to świeca kulminacyjna (kulminacja ruchu popytowego). Tym różni się od Supply Coming In, że posiada rekordowy wolumen względem tła.

Fakt 2: Cena po świecy Buying Climax zaczęła opadać, lecz bez rozpędzającego się wolumenu. Wolumen skoczył dopiero na dołku, stąd ruch oznaczyłem, jako fala A.

Fakt 3: Po fali A poszedł ruch korekcyjny (na niskim wolumenie), co każe nam za słuszne uznać, że w tle mamy falę A, a w górę wspina się fala B. A skoro fala B, to…

Fakt 4: Powinna wystąpić bądź kolejna fala ABC w dół lub fala C (zobaczymy przyrastające wolumeny, świadczące o impulsowej fali C). Widzimy owe przyrastające wolumeny.

Analiza Allegro
Analiza Allegro

Jakie można mieć długoterminowe wnioski? W pierwszej kolejności nie wiemy, w jakiej fazie zadebiutowała spółka. Wiemy, że fundusze musiały ją doważyć, co posiadacze akcji wykorzystali do wysypania akcji w rynek. Jeżeli w dół poszła fala ABC, to czegoś wzrostowego (po ukończeniu fali C) możemy się spodziewać.

Możliwości widzę dwie:

1) Jeżeli w górę zacznie się rysować impuls (co zobaczymy na wolumenach), będziemy mogli mówić o startującej hossie lub impulsie wzrostowym (trwającym jakiś czas).

2) Jeżeli od dołka (po ukończonej fali C) coś zacznie się rysować, ale nie będzie impulsowych (przyrastających) wolumenów, będziemy mówić o rysującej się korekcie (może jakaś fala B). Jej konsekwencją będzie oczywiście spadek cen w przyszłości.

Kluczem do długoterminowej inwestycji jest zrozumienie, co wydarzyło się na początku notowań. Ten wielki Buying Climax zawiązał dużą część kupujących (w tym drobnych inwestorów) na wysokich poziomach cenowych. Dobrze byłby zobaczyć świecę odwrotną, np. Selling Climax na podobnie rekordowym wolumenie. Taka forma akumulacji mogłaby uruchomić właściwy proces hossy.