Analiza wykresu i wskaźników spółki Bumech

10.06.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Okazuje się, że to dość popularny walor na wielu znanych forach giełdowych. Na tyle popularny, że postanowiłem sprawdzić, o co tyle szumu. Zgodnie profilem spółki, prowadzi działalność w branży maszynowej, w zakresie serwisu, utrzymania ruchu oraz remontu maszyn i urządzeń górniczych. To ta sama branża, co Rafako (analiza Rafako), Introl, Famur, ZPUE, czyli przemysł elektromaszynowy. Co ciekawe, do tego sektora wchodzi także Amica.

Popularność Bumech wynika z faktu, że po kilku słabych latach spółka pokazała zysk za 2021 roku. Zacznijmy naszą analizę od podstawowych wskaźników fundamentalnych.

Analiza finansowa Bumech: podstawowe wskaźniki

Zysk na akcję (EPS)

Na koniec grudnia 2021 roku spółka zarobiła (zysk netto) ok. 40 mln zł. Rok wcześniej (grudzień 2020) zysk netto wyniósł niecałe 1,6 mln zł. EPS wyniósł na koniec 2021 roku 2,76 zł, co daje nam wzrost o 2400%. Mamy tym samym wielokrotny wzrost zysku netto, co z pewnością rozpala wyobraźnię inwestorów. Moje pytanie jest proste: czy ten trend się utrzyma i czy da się skalować ten biznes przez kolejne 10-20 lat.

Zadłużenie

Niestety w ślad za wzrostem sumy bilansowej mamy mocny powiększenie zadłużenia krótko i długoterminowego.

Wskaźniki finansowe Bumech
Wskaźniki finansowe Bumech

To nigdy nie jest zdrowy objaw, choć oczywiście trzeba przy ocenie długu uwzględnić pokrycie go gotówką i zdolność obsługi tego długu przez firmę przy określonym koszcie takiej obsługi (spłaty).

Rentowność kapitału (ROE)

W kwestii pozostałych wskaźników finansowych muszę wyjątkowo posłużyć się serwisem Stockwatch. Na koniec Q4 2021 mamy bardzo wysoki ROE ok. 260%, ale też spore zadłużenie ogólne na poziomie 0,78. Przypomnę, że bezpieczny górny pułap to zwykle 0,65. Wskaźnik Altmana jest na poziomie 5,15, a próg bezpieczeństwa to 5,5.

Dywidendy

Spółka niestety nie wypłaca dywidend (co wpływa na wzrost wypłaty dywidendy), co mocno utrudnia policzenie potencjalnej rentowności z punktu widzenia akcjonariusza. Spróbujemy jednak to zrobić, zakładając, że na dywidendę mogłaby przeznaczyć 50% zysku za 2021 rok.

Znamy już EPS (2,76 zł), czyli 50% zysku na dywidendę dawałoby nam 1,38 zł dywidendy. Przy aktualnym kursie ok. 31 zł daje to stopę dywidendy 4,45%. Całkiem sporo w porównaniu do analizowanego ostatnio przez mnie przy podobnym założeniu CD Projekt i Pepco (analiza Pepco). By mieć rentowność na poziomie min. 6%, kurs akcji musiałby spaść do poziomu ok. 23 zł. Sprawdźmy zatem, czy jest tam coś interesującego na wykresie.

Analiza LTTM spółki Bumech

Niestety na wykresie D1 w tle mamy dość dobrze widoczną dystrybucję akcji bez wcześniejszej akumulacji na spadku. Analizując wykres od lewej widzimy świece dystrybucyjne z podwyższonymi wolumenami. Po wyjściu na nowy szczyt wygenerował się zgodnie z naszą strategią LTTM sygnał sprzedaży z przewagą podaży.

Analiza Bumech
Analiza Bumech

Spadkowa świeca ma imponujący spread, większy wolumen i duży cień z góry. Po tym sygnale cena spada bez przyrostu wolumenu. Mamy wiec na tym etapie korektę, która prawdopodobnie zbije kurs przynajmniej do poziomu dołka 22,7 zł. Ten dołek LTTM pokrywa się z moją estymacją potencjalnej rentowności dywidendy. Zupełnie inną kwestią jest to, czy w czasie zniżki zobaczymy proces akumulacji akcji. Bez niego nie ma co myśleć o długoterminowym wzroście kursu.

Wnioski końcowe

Spółka dywidendy w rzeczywistości nie wypłaca, wiec osobiście nie bardzo widzę argumenty, które mogłyby skłonić inwestorów instytucjonalnych do zakupu dużej ilości akcji Bumech. Ponieważ w PPCG Stock kierujemy się głównie zasadą maksymalizacji przepływów pieniężnych w portfelach, spółki kupować nie zamierzamy. Nie uzyskamy bowiem z niej dochodu pasywnego, a do tego możemy się narazić na długoterminowe konsekwencje obecnej dystrybucji akcji.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.